Google+

Arama formu

Cuenca’da Gezilecek Yerler

Cuenca kesinlikle gezmeye doğamayacağınız bir kenttir. Hem tarihi güzellikleri, hem doğası hem de kendine has mimarisiyle kendine hayran bırakan kentte görülmesi gereken pek çok adres mevcuttur.

Görülmesi gereken diğer yerler

Casa del Corregidor, Diputacion Provincial binası, Hospital de Santiago Apóstol Torre de Mangana, Plaza Mayor, Ayuntamiento, San Pablo Köprüsü, Júcar nehri üzerindeki ortaçağdan kalma fakat restore edilmiş San Anton Köprüsü, Castillo.

Cuenca şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Villafranca hosting, *Luxury Room near Town Center*, Orquidea Room güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Condominio la Victoria, Hotel Raymipampa, Casa Todosantos. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Villa Ana María, Circulo Militar Cuenca, Quinta Vacacional en Cuenca Azuay gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostal Dreamcatcher, Hotel Wanderlust Cuenca, Hostal Yakumama tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Cuenca aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Casas Colgadas (Asılı Evler)

Casas Colgadas (Asılı Evler)

15.yy’da Húecar nehri kıyısındaki yüksek kayaların üzerine inşa edilmiş Casas Colgadas (Asılı Evler) mutlaka görülmelidir. İçindeki üç haneden ikisinde İspanyol Soyut Resim ve Heykel Müzesi yer alırken biri de otel olarak kullanılmaktadır

Doğal Güzellikler

Doğal Güzellikler

Mesozoik dönem sonundan kalan oldukça ilgi çekici biçimlerdeki karstik kayaçların oluşturduğu, ‘Büyüleyici Şehir’ anlamına gelen La Ciudad Encantada, eşsiz bir doğa deneyimi sunmaktadır. Şehre yakın olan bu bölgeye otobüs, taksi veya rehberli turlarla gitmek mümkündür.

Katedraller

Katedraller

Cuenca da İspanya’nın çoğu bölgesi gibi Emeviler’den alınıp Hristiyanlaştırıldığı için, şehirler oldukça güçlü ve mistik bir Katolik atmosfere sahiptir. Bütün bu dini yapılar göz doyurucu bir görsellik sunmaktadır. Cuenca Katedrali, Palacio Episcopal (Piskoposluk Sarayı), Iglesia de San Andrés, Iglesia de San Miguél, Iglesia de San Nicolàs, Iglesia de San Pedro, Iglesia de Santa Cruz, Iglesia de El Salvador gibi kiliseler, yolda yürürken bile kenarda görüp bayılacağınız cinstendir. Yine birçok manastır gibi San Pablo Manastırı, Merced Manastırı, San Felipe Neri, Las Petras manastırları da bu listeye dahildir.

Rascacielo Evleri

Rascacielo Evleri

Alfonso VIII sokağında bulunan, takma adı ‘Gökdelen’ (Rascacielo) olan evler de görülecek diğer yerler arasındadır.

Meydanlar ve Bahçeler

Meydanlar ve Bahçeler

Şehrin ara sokaklarına geçmeden önce, hafifçe bir üçgen şeklinde olup her bir köşesi Katedral, Belediye Binası ve Petras Manastırı’nı gösteren Plaza Mayor (Büyük Meydan)’da mutlaka görün. Mangana Kulesi’nin (Torre Mangana) bulunduğu Mangana Meydanı (Plaza de Mangana) da bir diğer meydandır.

Müzeler

Müzeler

Cuenca’nın Paleolitik çağdan Modern Çağ’a kadarki arkeolojik tüm buluntularını birleştiren Museo de Cuenca’da özellikle üç Antik Roma şehri olan Segóbriga, Ercávica, ve Valeria’yı gösteren salonları ve nümizmatik bölümünü görmeniz tavsiye edilmektedir. Asılı Evler’in (Casas Colgadas) içinde bulunan Museo de Arte Abstracto Español’un (İspanyol Soyut Resim ve Heykel Müzesi) 50’lerden günümüze kadarki Millares, Tápies, Sempere, Torner, Rueda, Zóbel, Saura ve daha pek çok İspanyol sanatçıya ait 129 resim ve heykelden oluşan kalıcı koleksiyonunu mutlaka görün.