Google+

Arama formu

Guayaquil Mutfağı

Ekvador’da yemek türleri çok çeşitlidir. Dünyanın en lezzetli mutfaklarından birine sahiptir. Domuz eti, tavuk, sığır eti, engin çeşitlilikteki tahılları, patates veya pirinçle birlikte, dağlık bölgelerde yaygın üretilir.

Ekvador mutfağında patates ve mısır çok kullanılmaktadır. En az 100 çeşit patates olduğu bilinmektedir. Patatesin ana vatanı olarak kebul edilmektedir. Ekvador’un dağlık bölgelerinde satılan sokak yiyeceği ise kızartılmış domuz ve kobay ile birlikte patatestir.

Özellikle alçak bölgeler meyve çeşitliliğiyle çok zengindir ve egzotik meyve çeşitleri de çok fazladır. Portakal ile domates arası naranjilla, guanabana, maracuya ve papaya en çok görülenlerdendir. Özellikle muzu unutmamak gerekir. Türkiye’de 90’lı yıllardan itibaren ithal edilen ve en çok yenilen meşhur Chiqita muzları Ekvador’dan gelmektedir. "Muz Cumhuriyeti" tamlamasında kastedilen ülke Ekvador Cumhuriyeti’dir.

Deniz ürünlerinden dünyanın en lezzetli karides ve ıstakozu buradadır. Özellikle kıyı kesimlerinin vazgeçilmez yiyecek maddesidir.

Ekvador mutfağında çorba çok tüketilmektedir. Patates, mısır ve avokadodan yapılmış çoban çorbası en lezzetli çorbalarıdır. Ana yemeklerde de et ve tavuk ağırlıklı, yanında da patatesin farklı pişirilmiş şekilleri değişik baharatlarla sunulmaktadır.

Ekvador mutfağı özellikle acı biber ve çeşitli baharat karışımıyla çıtır kızartılmış kobay (Cuy) ile tanınır. Popüler yemekler “ceviche”, “llapingachos”, “locro” (patates çorbası) ve “humitas” ile İnka tarzı “tamales”dir.

Popüler restoranlar

Sake, Noe Sushi Bar, Olmedo, Riviera, Samborondon, Lo Nuestro, Trattoria Piccolo Mondo, La Parrilla del Ñato, El Patacon.

Bahşiş

Elvator’da bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın %5-10’u arasındadır.