Google+

Gazze

Gazze - : - / -
--℃
1 ILS=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon13℃
 • Şubweather-icon14℃
 • Marweather-icon15℃
 • Nisweather-icon18℃
 • Mayweather-icon20℃
 • Hazweather-icon23℃
 • Temweather-icon25℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon25℃
 • Ekiweather-icon22℃
 • Kasweather-icon19℃
 • Araweather-icon15℃
Genel Bilgiler / Rehber

Filistin'in güneybatısında bulunan, Gazze Şeridi'nin en büyük şehri olan Gazze, Akdeniz sahilinden 4 km içeride kurulmuştur. "Gazze" kelimesi, İbranicede "güçlü", Fransızca "güçlü yer", İngilizce "güçlü kale" anlamına gelmektedir. Antik Mısırlılar bu şehre "değerli şehir" anlamına gelen Ghazzat derlerdi. Gazze şehir merkezi, alçak, yassı ve yuvarlak bir tepenin üstüne kurulmuştur. Gazze'de yaşayan halk içme suyu, sulama suyu ve günlük kullanım için tek seçenek olarak yeraltı suyuna bağımlıdırlar. En yakın kaynak, sahil boyundaki Abu Middein'den çıkan güneydeki Gazze Vadisi'ndedir.

Nüfus : 400.000
İklim / Hava Durumu

Ilık kışları ve kuru, sıcak yazları ile bir Akdeniz iklimine sahiptir. İlkbahar Mart - Nisan aylarında başlar. Temmuz ve Ağustos, ortalama 33 derecelik sıcaklık ile en sıcak aylarıdır. En soğuk ay 7 derecelik sıcaklık ortalaması ile Ocak ayıdır. Nadir olarak Kasım ve Mart ayları arasında yağış görülmektedir.

Nasıl Gidilir?

Refah yakınlarındaki Yaser Arafat Havaalanı 1998'de açılmıştır ve Gazze'ye 40 km uzaklıktadır. İkinci İntifa sırasında pist ve yolcu salon ve kulesi ciddi biçimde yıkılmıştır. İsrail'deki Ben Gurion Havaalanı ise şehrin yaklaşık 75 km kuzeydoğusundadır. Uçak seferleri ile Türkiye'den İsrail'e oradan da kara yolu ile Gazze' ye ulaşabilirsiniz.

Gazze Turları
 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim
Ne Zaman Gidilir?

Ilıman bir iklime sahip olması ve yazların sıcak geçmesi nedeni ile Mart, Nisan, Mayıs, Eylül ve Ekim ayları seyahat için uygundur.

Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?

Gazze'de, en çok tanınanları Rimal bölgesinde olmak üzere çok sayıda lokanta vardır. Daha çok balık ve deniz ürünleriyle tanınan Al-Andalus, al-Sammak gibi turistlerin en çok ilgi gösterdiği lokantalardandır. Eski Şehir bölgesinde cadde üstünde pişirilmiş fasülye, humus, fırınlanmış tatlı patates, felafel ve kebap satan sokak satıcıları vardır. Kafelerde nargile, kahve ve çay sunulmaktadır. Gazze'nin en çok tanınan tatlı satış yerleri Saqqala ve Arafat çok bilinen Arap tatlılarını satmaktadır ve Vehda caddesi'ndedirler. Alkol, BM Sahil Kulübü dışında çok zor bulunur. Gazze mutfağı kullanılan baharat ve acılarıyla ünlüdür. Diğer ana çeşniler ve katkı maddeleri ise dere otu, pazı, sarımsak, kimyon, mercimek, nohut, nar, ekşi erik ve demirhindidir. Geleneksel yemek pişirme kaplarınının çoğunluğu sebzelerin doğallığını ve tatlarını koruyan ve etin çatalla rahatça yenilmesini sağlayan topraktan imal edilen kaplardan oluşmaktadır. Geleneksel olarak Gazze mutfağındaki yemeklerin bir çoğu mevsimseldir ve o bölgeye özgü olan ve çevre köylerde yetişen ürünlere dayanmaktadır. Şehrin "mercimekli pazı dolması" ve "bisara" (kurutulmuş ebegümeci yaprakları ve acı biberle yoğrulmuş fava fasulye tanelerinden oluşan bir yemek) gibi basit etsiz yemek ve türlülerin yapımının temelinde fakirlik önemli bir rol oynamıştır.

Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
 • Ulu Cami,
 • İbni Osman Camisi,
 • İbni Mervan Camisi,
 • Seyyid Haşim Camisi,
 • Napolyon Kalesi  
 • St. Porphyrus Kilisesi, Gazzenin
 • Fransız Kültür Merkezi (Gazze'ye dönük Fransız desteğinin bir simgesidir.),
 • Gazze Arkeoloji Müzesi,
 • Rimal'deki Raşit Şava Kültür Merkezi (The Rashad Shawa Cultural Center),
 • Meçhul Asker Meydanı,
 • İngiliz Askerî Mezarlığı
Ne Yapılır?

1998'de kurulan Sanat ve El Sanatları Köyü özellikle çocukların ilgisini çekecek ve keyifli zaman geçirebileceğiniz bir kültür merkezidir. Yaratıcı sanat çalışmalarının geniş kapsamlı, düzgün ve düzenli bir biçimde ortaya çıkartılmasını amaçlar. Çocuklar için kurulmuştur. Ulu Cami, İbn Osman Camisi, İbn Mervan Camisi, Seyyid Haşim Camisi, Napolyon Kalesi ve St. Porphyrus Kilisesi, Gazzenin önemli tarihi eserleri arasındadır. Gün içerisinde birbirine yakın konumda bulunan bu tarihi mekanları gezebilir ve tarihi çok uzun yıllara uzanan bölgede farklı kültürler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Gece Hayatı / Bar / Eğlence

Gece hayatı yoktur.

Alışveriş / Ne Alınır?

Gazze’de kurulan ‘Gaza Mall’da lokantalar, süpermarket, kıyafet, parfüm, ayakkabı, mücevher, ev araç ve gereçlerinin yanı sıra ofis ihtiyaçları için dükkânlar da bulunuyor. Yoksulluğun yaygın olduğu Gazze genel yapısı ile çelişen bu mekan Gazze'de bulabileceğiniz en büyük ve lüks alışveriş merkezi.

Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Tülbent bezinin ilk olarak Gazze'de dokunduğu düşünülmektedir. Gazzeli erkeklerin giydiği kıyafete "thobun" (bir çeşit cübbe) denilmektedir. 1960'ların sonuna kadar Gazze Şeridi'ndeki mülteciler, Majdal'da dokunan mavi, siyah, pembe, yeşil keten kumaşlardan yapılan elbiseleri giymiştir. Bu elbiselerin nakışlarında en sık rastlanan motifler; çoğunlukla beşli, yedili veya üçlü salkımlar halinde tasarlanan makaslar, taraklar ve üçgenlerdi. Hep tek sayı seçmelerinin nedeni ise Arap geleneklerine göre tek sayıların nazara karşı koruyucu olmasıdır. Gazze'ye insani yardım ulaştırmayı hedefleyen Mavi Marmara'ya İsrail Deniz Kuvvetleri'ne bağlı Şayetet 13 komandolarının ateş açması neticesinde 8 Türk ve 1 Türk asıllı Amerikan vatandaşı hayatını kaybetmiştir. Öldürülen dokuz Türk vatandaşının isimleri Gazze'deki bazı sokaklara verilmiştir. Türkiye-İsrail ilişkileri durma noktasına gelmiştir.

Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekmektedir (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecek vatandaşlarımız hariç).

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.