Google+

Arama formu

Filistin

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 ILS = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 7℃
Şub 8℃
Mar 10℃
Nis 15℃
May 18℃
Haz 21℃
Tem 22℃
Ağu 23℃
Eyl 22℃
Eki 18℃
Kas 14℃
Ara 9℃
Genel Bilgiler / Rehber
Başkent : -
Yüzölçümü : 28.220  km2 (20 bin km2'lik kismi "yesil hat" içinde, kalan kismi bu hattin disinda yer almaktadir. "Yesil hat" içinde kalan bölge BM kararlarinda "Israil" olarak gösterilen bölgedir)
Nüfus : 4.136.540
Para Birimi : Ürdün dinarı, Mısır paundu, İsrail Yeni Şekeli
Saat Farkı : 0
Lokasyon / Konum

Filistin, Doğu Akdeniz'de ve Orta Doğu'da, İsrail topraklarının bir kısmını ve Gazze Şeridi ve Batı Şeria gibi Filistinlilerin kontrolündeki toprakları kapsayan bölge. Bölgenin sınırları oldukça tartışmalıdır ve bazı kaynaklar Ürdün'ü de dahil ederler.

İklim / Hava Durumu

Ilıman bir iklim hüküm sürmektedir.

Yönetim Biçimi / Devlet Yapısı

Yarı başkanlık sistemi, Parlamenter demokrasi

Anayasa
Eyaletler / Bölgeler / Şehirler

Başkent, Batı Şeria bölgesinde Ramallah, Gazze Şeridinde ise Gazze olarak kabul edilmektedir.

Önemli Şehirler
  • Kudüs,
  • Yafa,
  • Hayfa,
  • Gazze,
  • Nablus,
  • Eriha,
  • Akka,
  • Gazze
Ekonomi

Yahudilerde kişi başına düşen milli gelir 11 bin 330 dolardır. Bu miktar Filistinlilerde 1200 dolar civarındadır. 1948'de işgal edilmiş olan topraklarda yaşayanların yüzde 21'i sanayi sektöründe,  yüzde 3.3'ü tarım alanında, Batı Yaka'da yaşayanlarınsa yüzde 13'ü sanayi sektöründe, yüzde 20'si tarım alanında çalışmaktadır.

Festival / Fuar
Konuşulan Diller

Filistin'in resmi dili Arapça'dır. Yahudiler İbranice, Filistinliler Arapça konuşur.

Din

Genel olarak % 79'u yahudi, % 5'i hıristiyan, % 16'sı Müslümandır. 1967'de işgal edilmiş olan Doğu Kudüs ve Batı Yaka bölgelerinde ise nüfusun % 76'sı Müslüman, % 17.5'i yahudi, yaklaşık % 5.5'i hıristiyan, kalanı da diğer dinlere mensuptur. Müslümanların geneli sünni ve şafiidir.

Ne Zaman Gidilir?

Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklıklar arttığından, bu iki ayın dışında kalan aylar gitmek için daha uygundur. Bölgede sürekli sıcak gelişmeler olduğundan, gidilecek mevsimden ziyade, bölgedeki karışıklık durumunu takip ederek seyahat planlanmalıdır.

Ülke Mutfağı / Yemek / Ne Yenir Ne İçilir?

Zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Asya, Avrupa, Etiyopya, Yahu mutfağı, Akdeniz, Tayvan, Hindistan, Lübnan, deniz ürünleri, vejetaryen, et, fast food ve balık, Filistin mutfağının başlıca tatlarıdır. Cholent (fasulye güveçi)'ten Malouweh (kızartılmış börek)'e kadar yahudi mutfağının bir çok lezzetini tadabileceğiniz bir merkezdir.
Gazze kısmında ise baharatlı ve acılı yemekler ön plana çıkar. En önemli baharat ve çeşnileri ise dere otu, pazı, sarımsak, kimyon, mercimek, nohut, nar, ekşi erik ve demirhindidir. Geleneksel yemek pişirme kapları topraktan imal edilir.

Pratik Bilgiler

Filistin, Kutsal Topraklar olarak bilinir ve Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar için kutsaldır. 20. yüzyıldan beri bölgede Arap ve Yahudi milli unsurlarının mücadelesi devam etmekte, zaman zaman uzun süreli şiddete ve hatta savaşa dönüşmektedir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler

Günümüzde sadece Batı Şeria ve Gazze Filistinlilerin kontrolündedir ve bu bölgeler İsrail ordusunun işgali altındadır. Filistin ve İsrail yönetimleri arasındaki barış görüşmeleri devam etmektedir. 
Ülkemizden Filistin'e tur düzenleyen çok az organizasyon bulunur.

Filistin Vizesi

Filistin’e seyahat edecek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İsrail vizesi almaları gerekmektedir (Mısır üzerinden Gazze Şeridi’ne girecek vatandaşlarımız hariç).