Dijon Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hardalıyla ünlü olan şehir Fransa'da bulunmaktadır. Ülkenin tarihi bakımdan oldukça doyurucu olan şehri DijonBurgonya Bölgesi'nin başkentidir. Sessiz ve dinlendirici yapısıyla ama aynı zamanda da büyük metropol yaşamıyla öne çıkan Dijon, 14. ve 15. yüzyılda Burgonya Dükleri'nin kontrolündeydi. Burgonya Dükleri, sanatla çok ilgili ve bu konuda çok bilinçliydiler. Kendileri de sanata çok düşkündüler, bu nedenle de şehir sanat konusunda da bir başkent niteliği kazanmış ve sanatla anılmıştır. Özellikle mimari, resim ve heykel alanlarında izleri hala sürmektedir ve bu izler şehrin dokusunda açık ve net olarak hissedilmektedir. Dijon'da Neolitik Çağ’a ait yerleşim yerleri bulunmuştur ve mimarisiyle, heykelleriyle tarihî bir şehir olarak bugün de cazibesini sürdürmektedir. Renkli dik çatıları ve Orta Çağ’ı anımsatan sokaklarıyla Dijon, tarihi bir gezi için idealdir. Fransızlar, Dijon'u görmeden gerçekten Fransa'nın tanınmayacağını düşünürler. Bu nedenle Paris'ten bile önce Dijon'un görülmesini şiddetle tavsiye ederler. 
Dijon'da bulunan Notre Dame Katedrali en ünlü yapılarından biridir. Burada bulunan baykuş heykeline dokunup dilenen şeylerin gerçekleştiğine inanılmaktadır. Bu nedenle de zaman içinde Dijon'un simgesi baykuş olmuştur. Şehrin bazı yerlerinde bu sembolü görmek mümkündür. Şehirden dönerken baykuşlu bir hediyelik eşya almayı düşünebilirsiniz.
 
Şehir tamamen yürüyerek gezilebilecek küçüklükte ve samimiyettedir. Birkaç tane meydanı bulunmaktadır ve bu meydanlarda Fransa'nın en iyi kafe ve restoranlarından bazıları bulunmaktadır. Dijon gurme restoranları ile ünlüdür, bu leziz yemekleri tadarken bölgenin bağlarında yetişmiş yöresel üzümlerden yapılmış şarapları da burada tatmak mümkün. 

Dijon'a Ulaşım 

Uçakla

Daha önce havaalanı bulunan Dijon'da havaalanı faaliyetini durdurmuştur, bu nedenle en yakında olan Paris'e veya Lyon’a gelip buradan trenle buraya ulaşabilirsiniz.
 
Trenle

Dijon'da tren bağlantıları çok iyidir ve tren seferleri çok sık düzenlenmektedir. Adı Aéroport Charles de Gaulle olan istasyon şehir merkezindedir ve tren garından çıkıldığında direkt şehir merkezine çıkılmaktadır. Paris'ten Dijon'a ulaşmak için yalnızca 1 saat 40 dakika harcanması gerekmektedir. Freiburg'tan da trenle Dijon'a 2 saatte ulaşılabilmektedir. 

Dijon Hava Durumu 

Genellikle haziran-ağustos aylarında derece 20'lere çıkmaktadır. Kış mevsimlerinde eksilere düşmektedir, fakat en fazla 5 derecelere çıkmaktadır. Gezilmesi gereken zaman dilimi haziran-ağustos ayları olmaktadır. 

Dijon Gezilecek Yerler 

Notre Dame de Dijon Katedrali 

Dijon'un en ünlü ve etkileyici yapılarından olan Notre Dame de Dijon Katedrali şehrin kuzeyinde bulunmaktadır. Katedral mimari yapısı itibariyle Gotik tarzın özelliklerini taşımaktadır. İçerisinde yer alan "Kara Bakire" heykelinin 11. yüzyıla tarihlendiği düşünülmektedir, bu özelliği itibariyle de heykel Fransa'nın en eski heykellerinden biri kabul edilmektedir. Ayrıca Katedral'de yer alan ve aynı zamanda şehrin de simgesi olan baykuş heykeline dokunanlar dileklerinin kabul olacağına inanırlar.
 
Düklük Sarayı
 
Dijon'un en ünlü meydanı Place de la Liberation’dur. Place de la Liberation’da bulunan Düklük Sarayı'nın en farklı bölümü mutfağıdır. Çünkü burada 6 adet şömine bulunmaktadır. Aslında saray 3. yüzyılda yalnızca korunma amaçlı inşa edilmiştir. Daha sonraları restore edilmiştir ve günümüzdeki halini almıştır. Kulesi ise Tour Philippe le Bon diye adlandırılır ve 316 basamaktan oluşmaktadır.
 
Dijon Saint Benignus Katedrali
 
Dijon'un merkezinde bulunan Dijon Saint Benignus Katedrali, Roma Katolik kilisesidir. Dijon Katedrali, ulusal bir anıttır. 1280 ve 1325 yılları arasında inşa edilmiş olan Katedral, Saint Benignus’a adanmıştır ve burada St. Benignus'un mezarı bulunmaktadır. Ayrıca Katedral’in içinde küçük bir arkeoloji müzesi bulunmaktadır.
 
Arquebuse Bahçesi

Arquebuse Bahçesi, Dijon'da bulunan botanik bahçedir ve her gün ücretsiz olarak hizmet vermektedir. Doğa tarihi ve doğa bilimlerine ait eserlerin sergilendiği botanik bahçeye, 1833'te Dijon'da açılan ilk botanik bahçesindeki bitkiler de transfer edilmiştir. Koleksiyonda yaklaşık 4000 küsur bitki bulunmaktadır.
 
Dijon Güzel Sanatlar Müzesi 

Düklük Sarayı'na yürüme mesafesinde bulunan Müze, çok geniş sergi alanına sahiptir. Çok eski zamanlardan günümüze kadar olan eserlerden çoğu bu müzede sergilenmektedir. Müzede bazı önemli düklerin mezarları, Orta Çağ heykelleri ve resimleri bulunmaktadır.
 
Chartreuse de Champmol
 
Philip The Bold Caddesi’nde bulunan yapı, Valois soyundan gelen düklerin mezarlarını barındırmaktadır. Yapının en tepesinde 6 peygamberin heykeli bulunmaktadır. Çok farklı ve çok büyük heykellerle süslü yapı, 1404 yılında yapılmıştır. Yapımını Claus Sluter üstlenmiştir. Günümüzde psikolojik klinik olarak kullanılmaya devam etmektedir.