Groningen Gezilecek Yerler

Groningen 1000 yıla yaklaşık tarihi, doğası ve kültürüyle Hollanda’nın en eski ve en turistik şehirlerinden biridir. Kuzey Denizi’nin kıyısında yer alan şehir birçok kanala, nehre ve parka sahiptir. Bunların yanında tarihî mimari yapılarıyla da bir hayli ziyaretçi çekmektedir. Tüm bunlarla Groningen Hollanda’ya gidildiğinde mutlaka görmeniz gereken bir şehir olmaktadır.

Groningen Gezilecek Yerler

Groningen'de Martinikerk and the Martini Tower, The Groninger Museum, Festival Parks, Noorderzon Performing Arts Festival, Groningen University and Museum, Groningen Old Town ve Lauwersmeer National Park gibi yerleri gezebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Martinikerk and the Martini Tower

Martin Kilisesi, 13. yüzyılda Romanesk-Gotik tarzda inşa edilmiş, tuğladan yapılmış güzel bir Groningen kilisesidir. Kilisenin kuzey tarafına 15. yüzyılda bir şapel ve sacristy eklenmiştir. Eski korosu ise uzun Gotik kemerler ve ambulatuvarlarla değiştirilmiştir. Kulesi aslen 1480 yılında eklenmiş olup 96 metre yüksekliktedir. Bu kuleden şehrin ve Hollanda’nın manzarasını izleyebilirsiniz.

 • Adres: Martinikerkhof 3, 9712 JG Groningen, Hollanda

The Groninger Museum

1874 yılında kurulan Groningen Müzesi, Hollanda'nın en gelişmiş teknolojik sanat galerilerinden biridir. Verbindingskanaal kıyısında görkemli bir post-modern binada, üç ana kulübeden oluşmaktadır. Müze hem yerel hem de uluslararası sanatçıların, modern ve çağdaş sanat sergi koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır. Kalıcı koleksiyonlar arasında Groningen tarihi ve kültürü üzerinde duran arkeolojik buluntular, portreler, bölgesel el sanatlarının yanı sıra uygulamalı sanatlar yer alır. Koleksiyonlar arasında ayrıca Çin ve Japon porselenleri ve resimlerinden örneklerde sergilenmektedir. Groningen Müzesi tüm sanatseverlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken etkileyici bir kültür merkezidir.

 • Adres: Museumeiland 1, 9711 ME Groningen, Hollanda
 • Telefon: +31 50 366 6555
 • Saatler: 10.00–17.00
 • Web sitesi için tıklayınız.

Festival Parks: Noorderplantsoen

Groningen’in doğası ve açık alanları da turizm açısından büyük cazibe noktalarını oluşturmaktadır. Bu noktalardan biri olan Nnoorderplantsoen, hoş dolambaçlı yolları ile şehrin kuzeyinde bulunan uzun, dar bir parktır. Parkın içinde şuan gölet olan bir dizi hendek, İngiliz bahçe örnekleri, eski şehir surlarından kalıntılar yer almaktadır. Parkta her yıl ağustos ayında Noorderzon Tiyatro Festivali düzenlenir. Bu festival sırasında parka birçok ziyaretçi gelmektedir. Ziyaretçiler için doğa, tarih ve kültürün bir birleşimi olan Noorderplantsoen tüm bu özellikleriyle Groningen’de mutlaka gezilmesi gereken yerlerden biri olmaktadır.

 • Adres: 9717 Groningen, Hollanda 

Noorderzon Performing Arts Festival

Groningen’in büyük tiyatro ve müzik festivali olan Noorderzon Sanat Festivali, kentin meşhur parklarından Noorderplantsoen’de düzenlenmektedir. Her yıl ağustos ayında 11 gün boyunca düzenlenmekte olup festivale yaklaşık 150.000 ziyaretçi katılmaktadır. Festivalde görsel sanatlar, tiyatro oyunları, popüler ve edebi olaylar, yemek, dans ve müzik gibi etkinlikler düzenlenmektedir.  Festivale katılmayı düşünürseniz, doğa ve kültürün birleşimi olan Noorderplantsoen Park’ını gezip keşfetmeyide ihmal etmeyin.

 • Adres: 9717 Groningen, Hollanda

Groningen University and Museum

1614 yılında kurulan Groningen Üniversitesi oldukça kapsamlı ve keşfetmeye değer bir yerdir. Oldukça etkileyici görünen ana binası, cephesinde bulunan alegorik figürleri ve 1909 yılında yapılmış neo-Rönesans mimari tarzıyla birçok ziyaretçi çekmektedir. İçinde ziyaret edilmesi gereken ilk yer birinci sınıf bir bilim müzesi olan üniversite müzesidir. 1934 yılında kurulan bu müze, astronomi ve etnoloji ile ilgili görüntülerin yanında Mısır mumyaları, dünyanın ilk elektromanyetik otomobili gibi ilginç parçalara da ev sahipliği yapmaktadır. Turlar üniversite personeli ve öğrenciler tarafından yapıldığından oldukça eğlenceli geçmektedir.

 • Adres: Oude Kijk in Het Jatstraat 7A, 9712 EA Groningen, Hollanda
 • Telefon:+31 50 363 5083
 • Saatler: 13.00 – 17.00

Groningen Old Town

İnsan dostu bisiklet yolları ve eski kareleri ile Groningen’in eski şehir merkezi görülmeye değer turistik yerlerden biridir. Old Town’da bulunan en önemli yapılar; 19. yüzyılda neoklasik tarzda inşa edilmiş olan Town Hall, Grote Markt ve muhteşem yapısıyla Rönesans Altın Ofisi’dir. Ayrıca 1635 yılında neo-Rönesans tarzla inşa edilmiş olan Hükümet Konağı da görmeye değer bir yerdir. Hükümet Konağı’nın içinde 17. yüzyıldan kalma portreler, ahşap paneller ve mobilyalar bulunur. Bunların dışında Groningen’in eski şehir merkezinin sokaklarında dolaşmak ve alışveriş yapmakta güzel bir aktivite olabilir.

Lauwersmeer National Park

Groningen’de gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri de Lauwersmeer Ulusal Parkı’dır. Groningen’in kuzeybatı ucunda, Kuzey Denizi kıyısında bulunan Lauwersmeer Ulusal Parkı, ülkenin en popüler doğal ve eğlence alanlarından biridir. Lauwersmeer Denizi olarak bilinen bu yer, denizden ayrıldıktan sonra kendi tuzlu suyu tatlılaşmış ve kendine özgü bir flora ve fauna çeşitliliğine sahiptir. Bunun sonucunda zamanla Lauwersmeer, 50 kilometrelik rekreasyon alanı, pirotesk köyleri, 45 kilometrelik bisiklet parkurları, doğal alanları ile popüler bir aktivite merkezi haline gelmiştir. Günümüzde su sporları, yelkencilik, kano ve uçurtma sörfü gibi aktivitelerinde popülerleştiği bu doğal alanı, vaktiniz bol olduğunda mutlaka keşfetmelisiniz.

 • Adres: Lauwersmeer, Hollanda