Gyeongju Mutfağı

Gyeongju'da, Kore'deki pek çok şehrin aksine deniz ürünleri ile genel bir ortaklık dışında bilinen özel bir yemek bulunmamaktadır. Ancak ekmeği oldukça ünlüdür. Mutfağı genellikle Gyeongsang Eyaleti'nde olduğu gibi baharatlı ve tuzludur.

Kore çapında ünlü hale gelmiş olan ve Gyeonju şehrinde denenebilecek bazı ünlü yemekler şunlardır: Hwangnam ppang (Portekizce "pan" (ekmek) kelimesinden türetilen "ppang" Korece ekmek anlamına gelmektedir) ince bir pasta kabuğunun çevresine sürülmüş yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesi ile oluşan küçük bir top ve aynı yumuşak tatlı kırmızı fasulye ezmesinin iki ince arpa ekmeği arasına konulmasıyla yapılan bir tür pancake Gyeongju ppang.

Bir pirinç yemeği olan Ssambap, bir tabak sebze yaprakları, çeşitli küçük yan yemekler ve soslar ile servis edilir.

Ünlü içeceklerinden biri olan ve domuz omurgası ile pıhtılaşmış kan güveciyle yapılan Haejangguk denenmesi gerekenler arasındadır.

Şehir Gyeodong Beopju denilen hafif bir pirinç şarabı ile ünlüdür.

Popüler restoranlar

Do-sol Ma-eul: 100 yıldır Kore mutfağı olarak işleyen restoranda geleneksel bir yemek deneyimi yaşayabilirsiniz.

Hwangnam Bread: Geleneksel ekmeği denemek istiyorsanız ilk adres burası olmalıdır.

Hongsi Korean Restaurant: Geleneksel yemekler için çok iyi bir tercihtir ve fiyatları oldukça uygundur.

Nahbi Brunch & Books: Muhteşem bir brunch, öğle ve akşam yemeği ve atmosferi için önerilmektedir. Vejetaryen yemeklerin de kolaylıkla bulunduğu küçük kafede Fransız, Amerikan, İngiliz, Kanada ve Avustralya mutfağı bulunmaktadır. Pazatesi günleri kapalıdır.

Sukyoung Sikdang: Kore tarzı dekore edilmiş odalar yöresel yemekler yemek istiyorsanız Sukyoung Sikdang, bu fırsatı sunmaktadır. Çok pahalı olamamakla birlikte oldukça lezzetli yemek sunumları bulunmaktadır. Bu restoranda özellikle bibimbap (sıcak bir kâse pilav üzerine namul -yani sotelenmiş ve terbiyenmiş sebzeler-) ve biber salçasıyla hazırlanan Gochujang önerilmektedir.

Gyeongju Cheonnyeon Hanu Bomun: Kendi etini seçerek barbekü yeme olanağı sunmaktadır. Bu restoranda kendinizi bir Koreli gibi hissetme şansını yakalayabilirsiniz.