La Paz çoğu kişi tarafından Dünya’nın en yüksek başkenti olarak bilinmektedir. Ancak Bolivya’nın anayasal başkenti La Paz değil Sucre’dir. La Paz Bolivya’nın yönetimsel başkentidir.

Dünya’nın en yüksek başkenti ise Tibet’te yer alan Lhasa’dır. Ancak bazı kişilere göre de Tibet Çin’in özerk bir bölgesi olduğundan, Tibet bir ülke Lhasa da bir başkent olarak kabul görmemektedir. Yani işin özü dünya’nın en yüksek başkenti olma yarışında Lhasa ve La Paz kapışmaktadır.

Yaklaşık 1 milyon kişinin yaşadığı La Paz kenti, deniz seviyesinden 3.600 metre yükseklikte yer alır. Lhasa da deniz seviyesinden 3.600 metre yüksekliktedir. La Paz’ın havaalanı ise 4.082 metre yükseklikteki El Alto bölgesindedir. Uçakların iniş yaparken yükseldiği tek havalimanı olma özelliğine sahiptir. La Paz da aynı Peru’nun Cuzco kenti gibi bir çukurda kurulmuştur.

“Barış” anlamına gelen La Paz, ilk olarak 1548 senesinde Alonso de Mendoza'nun önderliğindeki İspanyollar tarafından Nuestra Señora de La Paz (Barışın kutsanmış Meryem Anası) adıyla kurulmuştur. Adının barış olmasının nedeni ise önceki bir ayaklanmadan sonra barışın sağlanmış olmasındandır.

1825'de yani Bolivya’nın bağımsızlığını ilan ettiği tarihte Ayacucho'da İspanyol ordusu malup edilince kentin adı La Paz de Ayacucho (Ayacucho Barışı) olarak değiştirilmiştir.

1898'de Bakanlar Kurulu kente taşınınca ülkenin yönetimsel başkenti durumuna gelmiştir. Kente girdiğimizde yoğun bir trafik ile karşılaşıyoruz. İstanbul’daki gibi seyyar satıcılar arabaların arasında ordu gibi dolaşıyorlar.

La paz’da en önemli doğal afetlerden biri toprak kayması. Her yıl yağmurlu sezon sonu 100’e yakın toprak kayması yaşanıyormuş. Bu sezonda demiryolu yolculuğu yapmak riskli çünkü raylar kayabiliyor, ölümle sonuçlanan kazalar yaşanabiliyormuş. Bu nedenle biz de ne olur ne olmaz diye La Paz’a Copacabana üzerinden 3 saat süren bir otobüs yolculuğu ile geçmeyi tercih ettik.

Bolivya insanı, Perulu’lara göre daha şişman ve göğüs kafesleri daha gelişmiş. Kısa boylu ve koyu tenliler. Kadınların saçları genelde iki yandan saç örgülü, renkli ipliklerden yapılmış kordonlarla bağlıyorlar. Kafalarında mutlaka şapka var. Şapkayı Bolivya’ya İspanyollar getirmiş. Halâ kullanıyorlar. Evli kadınlar tam tepelerinde, bekar kızlar hafif yana kaydırarak takıyorlar melon şapkalarını. Ev içi şiddet çok yaygın, boşanma oranı çok yüksekmiş.

Nüfusun %20’sini Aymara’lar, %15’ini Quechua’lar, %20’sini diğer Güney Amerika yerlileri, %30’unu yerli halk ve Avrupalı karışımı olan Mentizo’lar, %15’ini ise tamamen beyaz Avrupalı’lar oluşturuyor. Avrupa’dan gelip buraya yerleşenler Almanlar, İtalyanlar, Hırvatlar ve Polonyalılar. Ekonomi ve ticaret ise işte bu %15’lik dilimi oluşturan beyaz Avrupalı’ların elinde. Yani asıl yerli halk kendi vatanında, kendi topraklarında maalesef ikinci sınıf durumunda.

İlk olarak şehrin ana caddesine gidiyoruz. Cotahuma bölgesindeki La Paz Plaza oteline yerleşiyoruz. Otelimiz çok merkezi şehrin tam göbeğinde.

İlk olarak bu caddede yürüyüşe çıkıyoruz. Çok sayıda Avrupai tarzda restoran ve kafeterya olması dikkatimizi çekiyor. Ancak halk yine hep yerel kıyafetleri içinde.

Kentte iki tane önemli meydan var bunlardan biri İspanya Meydanı (Plaza Espana), diğeri ise Avaroa Meydanı. Cadde üzerinde yer alan İspanyol mimari tarzındaki binalar dikkat çekici. Bu binaların en yoğunluklu olarak bulunduğu cadde ise Calle Jaen.

Buradan Sagarnaga caddesine gidiyoruz. Bu cadde San Francisco meydanının hemen güneyinde yer alan La Paz’ın en fazla turist çeken yerlerinden biri. Burada Bolivyalı sanatçıların yaptıkları eserlerin sergilendiği mağazalar, tur şirketleri ve turizm ofisleri yer alıyor.

Ardından Murillo meydanına geliyoruz. Meydandaki dondurmacılar ve maskeli ayakkabı boyacıları bu meydanın sembolleri olmuşlar.

Başbakanlık sarayı, meclis binaları ve mozoleyi görüyoruz. Şehrin ana katedrali de burada yer alıyor.

Halkın %70’i Katolik, %18’i Protestan, geri kalanlar ise çeşitli yerel inanışlara sahip. Ancak ülke genelinde halen eski geleneklerini devam ettiriyorlar. Ancak halk sıklıkla kiliseye gidiyor olsa da inanışlarında yerel dinler çok etkili. Dua edişleri Şaman töreni gibi… Batıl inançlar ve büyü, din ile karışmış.

Neredeyse herkes Ant Haçı (Croix Andine) kolyesi takıyor. Bu haç 4 köşeli ve 3 katlı bir haç. 4 köşe 4 yönü, 3 kat dün, bugün, yarını simgeliyor.

Ulusal hayvanları kondor, puma ve yılan. Kondor gökyüzünü, puma yeryüzünü, yılan ise yer altını simgeliyor.

Lama, alpaca, guanaco, vikunya denilen hayvanların etinden, sütünden ve yününden faydalanıyorlar. Alpaca yünü çok sıcak tuttuğundan genelde tekstilde çok kullanılıyor. Vikunya’dan elde edilen yün ise çok çok pahalı. Vikunya yününün hayvan canlı iken acı çektirilerek alındığını söylüyor rehberimiz. Hayvan öldükten sonra tüyleri özelliğini kaybediyormuş. Bu nedenle Vikunya yününde yapılma herhangi bir şey almayı reddediyoruz. Bolivya’da para birimi Bolivyanos ve 100 $, 700 Bolivyanos’a eşit.

Daha sonra koloniyal dönemden kalan 2 katlı bitişik nizam yapılmış ferforje balkonlu renk renk binaların bulunduğu Müze Sokağı’na geliyoruz. Sokağın başında seramik bir tablo üzerinde sokağın planı asılmış.

Bu sokakta yer alan Kıymetli Metaller Müzesi de kentin ilginç ve görülmeye değer müzelerinden. Burada 3.500 parça altın ve gümüş obje ve süslemeler, silah, tablo ve müzik aletleri yer alıyor.

Bolivya’da 3 resmi dil konuşuluyor. Bunlar İspanyolca, Aymara dili ve Quechua dilleri. Yerel halk arasında İngilizce bilen neredeyse olmadığından alışverişte falan genelde kağıda yazarak anlaşıyor ve pazarlık ediyoruz.

La Paz’daki Avrupai restoranların işletmesi de burada yaşayan Avrupalı’ların elinde. Biz de akşam yemeği için meşhur Viyana Restorana gidiyoruz. Çok şık bir restoran Bolivya’nın en iyi restoranlarından biriymiş. Genelde devlet adamları ve iş adamları yurtdışından gelen misafirlerini bu restorana getirirlermiş. Sahibi de Viyana’lı hoş sohbet bir bey.

Burada “Aciyeko” denilen bir çorba içtik. Oldukça acı olan bu çorbanın içinde bir de yumurta var. “Quinva” denilen bulgura benzeyen bir tahıl cinsi de yemeklerinde çokça kullanılıyor.

Yemek eşliğinde ise “Chaf lay” dedikleri Bolivya’nın ulusal içkisini içiyoruz. Gazoz, üzümden yapılma bir alkollü içki, limon dilimleri ve bol buz ile servis edilen hoş bir içki.

Burada yerel dansçıları seyredip, yerel müziklerini dinliyoruz. Müziklerinde çaranga dedikleri gitara benzeyen yaylı çalgılar ön planda.

Gecenin sonunda epey yorulduğumuzdan otele geri dönüyoruz.La paz'da konaklamak için ulaşımı kolay ve yemekleri lezzentli Rendezvous Hotel ve Casa Skyways B&B gibi otelleri tercih edebilirsiniz. 

HÜSEYİN YILMAZ

Yazar Hakkında

HÜSEYİN YILMAZ

 1942 Sinop Ayancık doğumluyum. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunuyum. Mecburi hizmet nedeni ile Hakkari, Yüksekova, Siirt’te görev yaptım.