Halkidiki Mutfağı

Halkidiki’de yemekler; deniz ürünleri, taze balık ve Akdeniz mutfağı ekseninde dönüyor. Plaj ve kamp alanlarındaki yemekler atıştırmalıklarla sınırlı olsa da, Halkidiki restoranlarında en güzel Yunan yemeklerini ve en taze deniz ürünlerini tadabilirsiniz.

Popüler restoranlar

Kritikos: Halkidiki’nin Ouranoupolis Yarımadası’nda bulunan tarihi bir balık restoranı ve tavernadır 30 yılı aşkın bir geçmişi olan restoranda, ödüllü şef Yiannis Kritikos’un Akdeniz yemekleri, deniz ürünleri, taze balık ve leziz et yemekleri servis edilir. Balık çorbası ve midyeli risotto mutlaka denenmelidir.

Sousourada & Sgouros Skatzoxiros: Halkidiki’nin tarihi restoranlarından bir diğeri, Afytos’ta bulunan 25 yıllık Sousourada & Sgouros Skatzoxiros. Mekânın sahibi Nikos Katsanis, yerel ve Yunan mutfak kültüründen ilham alarak kendi özgün yemeklerini yaratmış burada. Restoranın oldukça geniş bir şarap menüsü vardır. Tahin soslu nohut tavsiye edilir.

Diğer restoranlar: Mpoukadoura, Kivotos, Lemoniadis, Marigoula, Restaurant Janis, Massilia, Paris Restaurant, Marina, Flegra Traditional Taverna, Ice Therapy.

Bahşiş

Halkidiki restoranlarında ve tavernalarında bahşiş hesaba dahil edilir. Buna rağmen burada adet, ayrıca hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakmaktır.