Halkidiki’de Gezilecek Yerler

550 kilometre uzunluğundaki sahil şeridi, kristal denizi ve palmiyeleri ile ünlü Halkidiki, Yunanistan’ın en popüler tatil bölgelerinden biri. Bu yarımada yalnızca doğal güzellikleriyle değil; aynı zamanda zengin tarihi, kültürü ve gelenekleri sayesinde yıl boyunca keşfedilmeye değerdir.

Plajlar

exotic-beach-with-turqoise-waters-sunbed-and-umbrellas-in-halkidiki.ashx

Uzun sahil şeridinde yer alan birbirinden güzel sayısız plaj vardır. İçlerinden biri mutlaka tam size göre! Halkidiki’nin en ünlü plajlarından bazıları şöyle: Nikiti, Kalogria, Agios Ioannis/Nikiti, Sarti, Kalamitsi, Orange/Nikiti, Kallitheas/Kallithea, Toroni/Toroni, Karydi/Vourvourou, Kohi/Neos Marmaras.

Arnaia Köyü

509ce2e27e5cc4635e21cb6d0055fa36.jpg

Halkidiki’nin dağlık kuzey kesiminde, Cholomontas Dağı’nın eteklerinde, yarımadanın en etkileyici köylerinden Arnaia yer alıyor. 600 metre yükseklikteki bu tarihi köye yolunuz düşerse, tarihi bir okul binasında bulunan Tarih ve Folklor Müzesi’ni ve Agios StefanosKilisesi’ni ziyaret etmeyi unutmayın.

Aristoteles Parkı

Tarihi Stagira Köyü’nün hemen yanında, 500 metre yükseklikte, ünlü Aristoteles Parkı bulunuyor. Parkın harika konumu 1956 yılında belirlenmiştir. Bu tarihten beri park, M.Ö. 384 yılında Stagira’da doğan Aristoteles’in büstüne ev sahipliği yapıyor. Parkta, Aristoteles’in çalışmalarını referans alan pek çok tematik ve interaktif araç yer alıyor.

Petralona Mağarası

petralona-690x462.jpg

Petralona Köyü’nün 1 kilometre doğusunda, Selanik’in ise 50 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Petralona Mağarası 300 metre yükseklikte bulunuyor. Mağara, 1959 yılında, köylülerin burada tarih öncesine ait bir kafatası bulmasıyla keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalarda kafatasının 700 bin yıl öncesine ait olduğu kanıtlanmıştır. Mağarada ayı, panter, fil gibi hayvan fosilleri de vardır. Etkileyici sarkıt ve dikitlerin de bulunduğu mağara, yaz aylarında 09.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.