Comayagua Genel Bilgiler / Rehber

Comayagua, Honduras'ta, başkentTegucigalpa'ya 80 km. uzaklıkta yer alan bir şehirdir ve aynı isimdeki Comayagua bölgesinin de başkentidir. Deniz seviyesinden 594 metre yükseklikte yer alır. Koloni Dönemi'nden kalma İspanyol mimarisi ile yapılmış tarihi binalarıyla tanınır. 

Comayagua, Honduras'ın ilk başkentidir ve Honduras'a 300 yıldan fazla başkentlik yapmıştır. 300 yıl boyunca Honduras'ın politik ve dini merkezi olan Comayagua etkileyici katedrali, Koloni Dönemi'nden kalma yapıları ve zengin koleksiyonlara sahip müzeleriyle Honduras'taki en etkileyici yerlerden bir tanesidir.  

Tarihi şehir merkezi Koloni Dönemi'nden kalma bir çok esere sahiptir. Şehir merkezinin her tarafı bahçelerle çevrelenmiştir. Yıl boyunca marimba konserlerine ve festivallere ev sahipliği yapar. Şehir merkezinin hemen karşısında 16. yüzyıldan kalma Neoklasik tarzda yapılmış Belediye Binası yer alır. 

Honduras'ta Koloni Dönemi'nden kalma en büyük kilise olan Comayagua Katedrali de şehir merkezine oldukça yakındır. Comayagua Katedrali 1711 yılında yapılmıştır.