Isla del Sol Genel Bilgiler / Rehber

Bolivya sınırları içindeki Titicaca Gölü’nde bulunan en büyük göl olan Isla del Sol, yani Güneş Adası, antik dönemden kalma kutsal alanlardan da birisi aynı zamanda. Copacabana’dan ve Yampupata’dan ulaşımın hayli kolay olduğu Isla del Sol’a tur düzenleyen pek çok şirket bulunuyor. Sabah 08:00’da başlayan turlar aracılığı ile adaya ulaşabilirsiniz. Motorlu taşıtın yasak olduğu ada içerisinde yolculuk içinse iki seçeneğiniz bulunuyor. Bunlardan ilki yürümek, ikincisi ise eşek kiralamanız.

Isla del Sol güvenlik açısından herhangi bir tehlike barındırmamaktadır. Fakat yine de köpeklere karşı dikkatli olmanız konusunda uyarılar duyabilirsiniz. Adanın Challapampa bölümünde yeme içme seçenekleri daha çok bulunuyor. Ayrıca güzergah boyunca karşınıza tropikal meyve satan pek çok satıcı çıkacak. Yumani Bölgesi ise turistik konaklamalar açısından son yıllarda ivme kazanmıştır. Bunun yanı sıra yine Challampapa’da konaklama seçenekleri mevcuttur.

Isla del Sol, İnka topluluğunun inancına göre Güneş Tanrısı’nın da doğduğu yer aynı zamanda. Efsaneye göre uzun yıllar karanlık altında olan Titiacaca Gölü uzun süren bu kara yazgısından Güneş Tanrısı Viracocha’nın doğuşuyla kurtulur. Bu olay aynı zamanda dünya üzerindeki ilk iki İnka olan Manco Capac ve Mama Ocllo’nun da yeryüzüne gelişine vesile olur. Manco Capac ile Mama Ocllo, İnka inancının Adem ile Havva’sıdır.

Isla del Sol’da Ne Yapılır?

Isla del Sol, gece konaklamayacak olsanız bile günübirlik ziyaretler için oldukça uygun bir lokasyondur. Adada yapabileceğiniz şeylerin başında uzun yürüyüşler geliyor elbette. Adayı, kuzey bölgesi Challapampa’dan başlayıp güneyi Yumani’ye dek bir uçtan bir uca yürüyerek dolaşabilirsiniz. Yürüyüş sırasında karşınıza eşek ve lamaların çıkma ihtimali hayli yüksek. Challapampa’dan başlayan iki farklı rota mevcut. Bunlardan ilki adanın arkeolojik kalıntılarının bulunduğu güneye uzanan Sacred Rock kısmı. İkincisi ise arkeolojik kalıntılar bölümünü es geçip doğrudan güneye doğru yol alabildiğiniz daha kısa olan rota. Fakat şunu söylemek gerek ki, arkeolojik kalıntıların olduğu rota aynı zamanda en iyi kumsalların da olduğu rota.

Challampampa’nın yanı başında bulunankumsallar adanın en yüzülebilir alanı olarak kabul  ediliyor. Adada bulunan Titicaca Gölü’nün bu bölgedeki kısmı oldukça soğuk fakat bir o kadar temiz suyuyla biliniyor. Dolayısıyla birkaç dakikalığına da olsa mutlaka bu kısımda yüzmeyi deneyin. Adanın alametifarikası ise eşsiz günbatımı ve gündoğumu manzarası. Kıyıya oturun ve uçsuz bucaksız manzaranın tadını çıkarın. Isla del Sol’da geceleri yıldızları seyretmek de bir o kadar unutulmaz olacaktır. Ayrıca Isla del Sol astronomiye ve yıldızlara meraklıysanız sadece Güney Yarımkürede görülebilen South Cross ile Arco yıldızlarının en net görülebildiği yerlerden. Isla del Sol’a gelmişken yapabileceğiniz bir diğer şey ise daha küçük bir ada olan Isla de la Luna yani Ay Adası’na Yumani tarafından kalkan botlarla geçmek olacaktır. Isla de la Luna’da konaklama imkanının olmadığının altını çizelim.

Isla del Sol’da Görmeniz Gereken Yerler

Isla del Sol’a gece konaklayacak şekilde ya da yarım günlük turlarla nasıl gelirseniz gelin, mutlaka görmeniz gereken yerler var. Bunlardan ilki adanın kuzeyine düşne ve aynı zamanda Isla del Sol’un merkezi konumunda olan Challapampa bölümü. Botların çoğu da bu kısma yanaşıyor. Burada yer alan Altın Müzesi’ni (Museo de Oro - Gold Museum) kesinlikle rotanıza ekleyin. Adanın bulunduğu bölgede su altında keşfedilen ve İnkalara ait hazinelerden oluşan koleksiyonu ile bu müze hayli ilgi çekici. Titicaca Gölü’nün ismini aldığıu Titi Kharka yani Rock of the Puma hattını takip ettiğinizde İnkalardan kalma eserlere rastlayacaksınız. Bunlardan ilki İnka Masası adanın en turistik noktası aynı zamanda. Ayrıca bugün hala bir tür batıl inanç mı yoksa gerçek mi olduğu tartışma konusu olan Güneş’in Ayakizleri bölümü bulunuyor. Kaya üzerindeki bu izler pek çok insan için görene dek inanması, gördükten sonra ise unutması güç bir deneyim.

Adanın güneyinde yer alan Yumani Bölgesi’nde ise İnkaların adımlarını takip edebilirsiniz. Bu bir deyim, bu yol ise sizi suya ulaştıran bir rota esasında. Yolun tepe noktasında ise Gençlik Çeşmesi bulunuyor. Suyun kaynağının da geldiği yer olan bu alanın suyunun berraklığına hayran kalacaksınız. Yumani’nin daha da güneyine doğru devam ettiğinizde ise yine İnkalara ait şaheserlerden Pilococaina Tapınağı sizi bekliyor.

Isla del Sol ile İlgili

Isla del Sol Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa