Luzern Festivalleri

carnival-2100125_960_720.jpg

Çok sayıda festivalin gerçekleştiği Luzern turistlere ve birçok kesime eğlence imkânı sunar. Luzern’de gerçekleşen festivallerin bazıları şunlardır:

Fumetto – Uluslararası Komedi Festivali: Luzern’de 14 - 22 Nisan tarihleri arasında gerçekleşen 50.000 ziyaretçinin katıldığı en büyük festivallerden biridir. Bu 9 gün içerisinde, 12 ana ve 40 ek çalışma sergilenir ve bu sergilenen eserler günümüzün trendleri ve dünyanın yansımasının komik bir şekilde aktarılma biçimiyle ziyaretçilerle buluşuyor.

Blue Balls Festivali: 20 - 28 Temmuz tarihleri arasındaLuzern’de gerçekleştirilen ve 100.000’den fazla katılımcısıyla Blue Balls Festivali, İsviçre’nin en geniş çaplı müzik ve sanat etkinliğidir. 100’den fazla performansın sergilendiği bu uluslararası müzik festivalinde blues, jazz, soul, funk, rock ve pop konserleri dinleyebilir aynı zamanda fotoğraf, sokak sanatları, video, film gibi diğer etkinliklerine katılabilirsiniz.

Luzern Yaz Festivali: 17 Ağustos’ta başlayıp 16 Eylül’de son bulan bu festival klasik müzik zevkini tadabilirsiniz. Bu etkinlik İsviçre’nin klasik müziğin kalbi olarak geçmektedir. Riccardo Chailly, Andris Nelsons ve Simon Rattle gibi kondüktörlere ev sahipliği yapmaktadır.

Luzern Piyano Festivali: Luzern’de 17-25 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek festival bu yıl 20. yılını kutluyor. Grigory Sokolov, András Schiff, Igor Levit ve Andreas Haefliger, Cameron Carpenter ve daha nice sanatçıyı dinleme imkânı bulabilirsiniz.

İsviçre Şehir Maratonu – Luzern: 28 Ekim’de gerçekleştirilecek bu etkinlik koşuseverlerin katılmak isteyeceği bir etkinlik olabilir. Luzern Gölü boyunca, KKL Luzern ve eski şehri geçtikten sonra İsviçre Ulaştırma Müzesi’nde bitiş çizgisine ulaşabilirsiniz. Bu maraton 3 farklı seçenek içermektedir. Bunlar maraton, yarı maraton ve 5 mil koşusudur. Bunun dışında 30’dan fazla müzik performansını dinleme imkânı bulabilirsiniz.

Lucerne Blues Festival: Her çeşit blues performansını içeren bu organizasyona 10 - 18 Kasım tarihlerinde Luzern’de katılabilirsiniz. Bu festival Avrupa’da en iyi blues etkinlikleri arasında bulunmaktadır.

Luzern Paskalya Festivali: Daha çok dini müzik etkinliği olan bu festival 6 - 14 Nisan arasında gerçekleştirilmektedir.

Luzern Yat Yarışları 13 - 15 Temmuz’da 100 yılı aşkın bir süredir geleneksel bir şekilde gerçekleştirilen bu etkinlik, ulusal ve uluslararası kürek çekme gösterilerini içerir. Her yıl yaklaşık dünyanın en iyi 1.000 kürekçisi Rot Gölü’nde yarışır.

Atletlerin Buluşması9 Temmuz’da İsviçre’nin öncelikli spor etkinliğidir. Bu etkinliğe 200 İsviçreli atlet ile 40’dan fazla ülkeden gelen 150’nin üzerinde uluslararası atlet katılmaktadır. Olimpik ve dünya kupası performansları koşu, zıplama, atış gibi farklı disiplinlerde gerçekleştirilir. Ayrıca bu etkinlik çocuk ve genç etkinliklerinin yanında tekerlekli sandalye yarışlarını da içermeye başlamıştır.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.