Zermatt Hakkında Bilinmesi Gerekenler

cervin-971240_960_720.jpg

Zermatt İsviçre’nin Valais kantonuna bağlı bir kenttir. Ülkenin Almanca konuşan bölgesinde bulunan Zermatt yaklaşık 5.800 kişilik bir nüfusa sahiptir. İsviçre Alpleri, kayak pistleri ve dağ tırmanışlarıyla ünlü olan kent, kış turizminin önemli adreslerindendir. Matterhorn zirvesiyle ünlü olan Zermatt, tıpkı bu dağ gibi adını Alp çayırlarından almaktadır. Almanca’da çayır anlamına gelen matten ve çayırlıkta anlamına gelen zur matte bu isimlerin çıkış noktasıdır. Zermatt dağ yürüyüşlerinin başladığı noktadır. Teleferikler insanları yaz aylarında tırmanış için, kış aylarında ise kayak için başlangıç noktalarına taşır.

Zermatt, İsviçre'nin en yüksek ve muhteşem dağlarıyla çevrilidir. En yüksek olan Monte Rosa olsa da Matterhorn daha çok bilinir.

Hiç otomobil olmayan bir şehirde yaşamamışsanız, Zermatt biraz şaşırtıcı olabilir: Kışın en çetin geçtiği sezonda sadece 5 veya 6 sokakta yaşayan yaklaşık 20.000 kişi bulunmaktadır ve daha önemlisi araçları yoktur. Çok nadiren dışarıda teslimat ve uzman hizmetlerin araçları görülebilmektedir. Bu, gürültülü bir barı veya partiyi bırakıp birkaç dakika yürüyerek kendinizi tamamen huzur içinde hissedeceğiniz anlamına gelir.

Zermatt tüm bunların yanı sıra huzurlu ortamıyla bilinir. Bu şehirde emniyetle dolaşabilirsiniz.