Google+

Sorrento Gezilecek Yerler

99111 Nis 2016Lokasyon Detay

Sorrento Gezilecek Yerler
thomson.co.uk

Sorrento deniz seviyesinden yaklaşık 55 metre yükseklikte bulunan sarp kayalıklarla çevrili, Napoli Körfezi’nin güney tarafında limon ve portakal bahçeleri arasına kurulmuş oldukça şirin bir tarihi yerleşkedir. Tatil havası, plajları, eski sokakları ve tarihi binalarıyla Yunanlılar, Romalılar, İspanyollar, Bizanslılar ve Fransızların Sorrento’ya dönem dönem hâkim olduğu zamanlardan oluşan kültürü günümüze kadar getirmiştir.

Grande ve Piccola Marinası

Sorrento lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz La Villetta, Villa Sorrento 2, Villa Cinzia. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Apartment Sorrento 1, Sine Tempore gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Villa Sorrento 1, Sorrento Studios, Villa Giada otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sorrento aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sorrento Gezilecek Yerler-1
placesonline.com

Karşı karşıya bulunan Marina Grande ve Marina Piccola, dik kıyılar boyunca boylu boyunca uzanan, Sorrento’nun en gözde turistik yerlerinden biridir. Napoli Körfezi’ni renkli teknelerle dolduran bu limanlar şehir merkezine de oldukça yakındır. Piccola Marinası’nda körfez turu atmak için tekne turları ve feribot seferleri de bulabilirsiniz. Buradan Capri, Napoli, Amalfi, İschia ve Procida’ya seferler düzenlenmektedir. Grande Limanı üzerindeyse Vezüv Yanardağı’nın manzarası oldukça güzel bir görüntü ortaya koymakta ve ziyaretçilerini etkilemektedir.
   
Çan Kulesi ve Katedral

Sorrento Gezilecek Yerler-2
planetware.com

12. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar birçok restorasyon geçiren San Filippo ve San Giacomo Sorrento Katedrali şehrin en tarihi mimarileri oluşturur. Sütunları klasik, kapısı Rönesans tarzında yapılmıştır. Çan kulesinin yapımı ise 12. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Üst kulesi 15. yüzyılda bugün ki boyutlarına göre kesilmiştir. İçinde Sorrento’nun çağdaş zanaatkarlarının ahşap ve resimlerini içeren Napoliten Okulu bulunur. Özellikle kapı panelleri ve haç yolunda bulunan resimleri görmek isteyebilirsiniz.

 • Adres: Via Santa Maria della Pietà, 44, 80067 Sorrento NA, İtalya
 • Telefon:+39 081 878 2248
 • Web sitesi: için tıklayınız.

 
Arkeoloji Müzesi

Sorrento Gezilecek Yerler-3
sorrentodreaming.com

Sorrento’da gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Arkeoloji Müzesi’dir. Neoklasik Villa Fiorentino’nun bahçesi içinde bulunan bu müze, Massa Lubrense’nin küçük bir kasabası ile Sorrento Yarımadası’ndan çıkartılan buluntulara ev sahipliği yapmaktadır. Heykel, mimari, dekoratif sanatlar ve gündelik hayattan eserlerden oluşan çeşitli koleksiyonlar ile tarih öncesi ve Roma döneminden kalmış eserleri bu müzeyi ziyaret ederek görebilirsiniz.
 

 • Adres: Via Correale, 50, 80067 Sorrento NA, İtalya
 • Telefon:+39 081 878 1846
 • Web sitesi için tıklayınız. 

San’Antonino Bazilikası

Sorrento Gezilecek Yerler-4
sorrentoinfo.com

Sorrento’nun koruyucu azizi Sant’Antonino’ya adanmış olup, dokuzuncu yüzyılda yapılan San’Antonino Bazilikası, 11. Yüzyıldan itibaren kilise haline getirilmiştir. Günümüzde Roma sütunlarını ve önceki binalardan dönüştürülmüş bazı parçaları görebilirsiniz. Bazilikanın bodrumunda deniz afetlerinden kurtulanların yaptığı gümüş adaklar ve ilkel resimler görmeye değerdir. Aziz Antonino’nun bu deniz afetinde balina tarafından yutulduğu rivayet edilmektedir. Kilisenin içinde bu balinaya ait olduğuna inanılan kemikleri de görebilirsiniz.
 

 • Adres: Via San Maria Grazie, 6 Sorrento NA 80067, İtalya
 • Telefon:+39 081 877 1007
 • Web sitesi için tıklayınız.

Cloister of San Francesco

Sorrento Gezilecek Yerler-5
sorrentoandamalficoast.com

Aziz Francis’e adanmış bu manastır, yapımı erken sekizinci yüzyıla kadar dayanmakta olup, günümüzde ki haline 13. Yüzyılda kavuşmuştur. İki tarafında da sekizgen sütunlar üzerinde yuvarlak tüf kemerlerle çevrilidir. Sorrento’nun çoğu tarihi mimarisinde olduğu gibi burada da önceki yapılardan kalma parçaları görebilirsiniz. Köşede ki sütunları ise putperestlerin bir tapınağı olarak kullanılmıştır. Daha sonraysa 16. Yüzyıla kadar kilise olarak kullanılmıştır. Cloister of San Francesco Sorrento’da görmeniz gereken en iyi mimarilerden biridir.
 

 • Adres: Via S. Francesco, Sorrento NA, İtalya
 • Telefon: +39 081 878 1269
 • Web sitesi için tıklayınız.

Şehir Surları

Sorrento Gezilecek Yerler-6
planetware.com

Sorento’nun bir diğer turistik yeri de şehir surlarıdır. Romalılar ve Yunanlılar tarafından güçlendirilmiş ve ortaçağ boyunca şehrin müstahkem koruma duvarları olarak kullanılmıştır. Şehir 1500’lerde Türkler tarafından saldırıya uğradıktan sonra tekrar inşa edilmiştir. Tüm bu eski parçaları bugün hala görebilirsiniz. Marina Grande ve Porta Nuova Parsano altında da orijinal Yunan duvarları görülebilmektedir. Bunların yanında Porta Parsano kalesinin yeniden inşa edilen duvarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Sorrento şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Napoli: 3 Saatlik Rehberli Yürüyüş Turu ve Pizza Yemeği (43 €), Napoli'den: Sorrento, Positano ve Amalfi Tam Gün Turu (72 €), Napoli: Geleneksel Ev Yapımı Makarna Pişirme Sınıfı (49 €), Napoli: Özel Gıda Tadım Walking Tour (99 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Sorrento ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-