Osaka Mutfağı

japanese-food-993053_960_720.jpg

Asya mutfağının en güzel örneklerine sahip olan Osaka mutfağında, deniz ürünleri bolca tüketilen yiyeceklerin başında gelmektedir. Pirincin de yeri büyüktür ve hemen hemen her öğünde pilav yenmektedir. Gurme kenti unvanına sahip Osaka’nın dört bir yanında restoranlar, kafeler, sokak lezzetleri bulabilirsiniz. Osaka’da tadabileceğiniz yerel lezzetlerin bazıları ise şunlardır:

Okonomiyaki: İçine kabak doğranmış krep karışımına karides, kalamar, ahtapot, deniz tarağı, sizin isteğinize göre de pırasa, yeşil soğan gibi sebzeler eklenerek pişiriliyor. Japon mutfağına özgü soslarla servis edilen bu yemek Osaka’nın en dikkat çekici yerel yemeği.

Takoyaki: Aile yemeği olarak bilinen bu yemek tereyağı ile pişirilen ahtapottan oluşuyor. Osaka’da pek çok yerde takoyaki bulmanız mümkün.

Soba: Karabuğday eriştesi ile pişirilen bu yerel lezzetin içinde pırasa, mantar, balık, tavuk, kızarmış soya peyniri ve çeşitli sebzeler bulunuyor. Öğle yemeklerinin vazgeçilmezi olan bu çorbayı mutlaka denemelisiniz.

Sake: Japon mutfağının meşhur pirinç rakısını da Osaka’ya gitmişken denemelisiniz.

Osaka’daki yemek kültürü hakkında bilmeniz gereken noktalardan bir tanesi yemek yemek ciddi bir ritüel olarak görüldüğüdür.. Bu yüzden çoğu restorana girerken ayakkabılarınızı çıkartmanız istenebilir. Ayrıca Japonya’da bahşiş kültürü de yoktur.

Bahşiş bırakmak hoş karşılanmadığı için aldığınız hizmetten ne kadar memnun kalmış olsanız da sadece hesabınızı ödemelisiniz.