pier-875668_960_720.jpg

Kaliforniya, iklime bağlı olarak olarak değişebilen aktivite çeşitleri ile ilgi alanlarınıza ve yapmak istediklerinize bağlı olarak yıl boyunca ziyaret edilmeye uygundur.

Tatilciler Kaliforniya’yı genellikle yüksek sezon olarak tabir edilen yaz aylarında (haziran-ağustos) tercih etmektedirler. Bu dönemlerde ziyaret edilecekse, gezilip görülecek yerlerin daha kalabalık olacağını ve otel fiyatlarının daha yüksek olacağını unutmamak gerekir. Ancak, plajların tadını çıkarmak için yaz aylarında gitmek daha uygun olacaktır. Kaliforniya’nın uzun sahil şeridi size tüplü dalış gibi farklı aktivite imkanları sunabilir veya Santa Monica veya Orange Country’de okyanus dalgalarıyla sörf yapmayı deneyebilirsiniz. Kalabalıktan kaçmak için de ormanlık alanlarda gezintiye çıkabilir veya geniş milli parkları ziyaret edebilirsiniz.
 
Eğer yükseklere çıkmayı seviyorsanız, yüksekte bulunan yollara ve yürüyüş rotalarına ulaşabilmeniz için yazın gitmek daha doğru bir tercih olacaktır. Sierra Nevada veya eyaletin en yüksek volkanları olan MountShasta ve LassenPeak çevresindeki rotaları takip edip kendinizi doğaya teslim edebilirsiniz.
 
Kaliforniya’nın en güzel zamanları bahar aylarıdır (mart-mayıs). Yüksek yerlerde havanın hala serin olduğu görülebilir, ancak eyalet genelinde ferah ve ılık bir hava hakim olur. Tepeliklerde çimenler ve yabani çiçekler hüküm sürerken, çöl çiçekleri de yazın kavurucu sıcağından ziyade bahar aylarında daha hoş görünürler. Yılın bu zamanları hem görmek istediğiniz yerler için uzun kuyruklarda beklemekten kurtulabilirsiniz hem de daha uygun fiyatları yakalayabilirsiniz.
 
Sonbaharda (eylül-kasım) havalar hala ılık seyrederken yapılacak en güzel aktivite, Kaliforniya’nın şarap bölgelerini gezip üzüm hasadına tanıklık etmektir. SanFrancisco ve NorthCoast bölgelerinde yazın sis olduğu için, buraları en güneşli günlerinde “Indian Summer”da (eylül, ekim) görmek daha ideal bir zamandır.
 
Eğer kayak yapmak niyetindeyseniz, genellikle kasım ayından mart ayına kadar dağların teperi karla kaplı olmaktadır. Lake Tahoe veya Big Bear yakınlarında bulunan otelleri tercih edip burada bir kış tatili de yapabilirsiniz.