Google+

Kankan

Kankan - : - / -
--℃
1 GNF=0.00
Type F250V16 A
 • Ocaweather-icon26℃
 • Şubweather-icon29℃
 • Marweather-icon31℃
 • Nisweather-icon31℃
 • Mayweather-icon29℃
 • Hazweather-icon27℃
 • Temweather-icon26℃
 • Ağuweather-icon26℃
 • Eylweather-icon26℃
 • Ekiweather-icon27℃
 • Kasweather-icon27℃
 • Araweather-icon26℃
Nüfus: 193,830  / Dil: Fransızca / Para Birimi: Gine Frangı (GNF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün

2151250.jpg

Kankan şehri, Afrika Kıtası’nda bulunan Gine ülkesinin ortadoğusunda yer alır. Milo Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, başkent Conakry’nin 552 km doğusundadır.

193,830 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık üçüncü şehridir. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu Mande adlı etnik grup oluşturur. Bölgede bunun dışında Fula, Susu ya da Kissi gruplarından kişiler de yaşamaktadır.

Kankan’da tropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalamaları 22-32 derece arasındadır. Nisan-mayıs ve ekim-kasım yağış dönemidir. Bu yağışlar kimi zaman kasırga oluşturabilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ABC8gD7M1S0

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Turistlerin daha çok Bamakao-Conakry arasında mola verip gezdiği bir şehir olan Kankan, güzel nehir manzarası, yöresel dansları, mango ağaçları, üniversitesi ile ilgi görmektedir.

Kankan, Afrika Kıtası’nda bulunan Gine ülkesinin ortadoğusunda yer alır. Milo Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, başkent Conakry’nin 552 km doğusundadır.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Kankan’da tropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalamaları 22-32 derece arasındadır. Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım yağış dönemidir. Bu yağışlar kimi zaman kasırga oluşturabilmektedir.

Kankan’da şehrin 10 kilometre dışında bir havalimanı mevcuttur. Bunun dışında ülke içindeki farklı noktalardan tren ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Başkent Conakry’ye Paris, Brüksel, Belçika gibi noktalardan uçuşlar mevcuttur.

Kankan’da çok fazla otel seçeneği yoktur. İyi otellerde sıcak su ve elektrik sahibi olmak mümkündür. Ancak bazılarında bu hizmetler bulunamayabilir.

mqdefault.jpg

Kankan’da ulaşım için toplu taşıma sistemi gelişmiş değildir. Sayıları çok fazla olmasa da minibüsler mevcuttur. En hızlı ulaşım yöntemi şoförü olan motosiklet kiralamaktır.

Gine mutfağında en çok kullanılan malzeme pirinçtir. “Fou four”, bamya sosu ile hazırlanan bir tür hamur işi yemektir. “Konkoe”, bir tür tütsülenmiş balık yemeğidir. Yemeklerde kullanılan soslar çok çeşitlidir. Kızarmış muz, haşlanmış mango ya da kızarmış patates en çok tüketilen yemeklerdir. Özellikle kırsal kesimlerde yemekler tek ve büyük bir tabakta servis edilir. Yemek daha çok elle yenir. Tatlı çeşidi pek bulunmaz.

Popüler restoranlar

Jiangsu

Bahşiş

Gine restoranlarında bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Dilerseniz hesabın %10 ya da 15’ini bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Kankan’da gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Dans etmek için gidilebilecek mekân için Sarata önerilebilir. Burada Gine’ye özel müzikleri dinlemek mümkündür.

Kankan’da ya da genel anlamda Gine ülkesinde alışveriş odaklı bir tatil düşünmek mümkün değil. Ancak tabii ki yerel halkın sokak tezgâhlarında bazı ürünler bulmak mümkün. Taze sebze ve meyvenin dışında en çok göreceğiniz ürünler Gine’ye özgü renkli kıyafetler olacaktır. Bunun dışında masklar, davullar, ahşap heykeller ve biblolar ile el yapımı çantalar da sıkça karşınıza çıkacaktır. Tüm ülke genelinde alışveriş yaparken pazarlık yapmayı da ihmal etmeyin.

Gine (GMT +0) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Gine sınırları içerisinde yer alan Kankan şehrinin para birimi Gine Frangı’dır (GNF). 1 TL yaklaşık 3.333,00 Gine Frangı’dır.

Gine sınırları içerisinde yer alan Kankan’ın resmi dili Fransızca’dır. Ancak ülkede yaşayanların ana dilleri genellikle Maninka, Fula ve Susu dilleridir. Bunun dışında Pular, Kissi, Kpelle ve Loma yerel dilleri de konuşulmaktadır.

KONAKRİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Taouyah(a cote de l’Hotel Riviera) Conakry, Guinée

Telefon: +224 621 63 05 05

Faks: Gine’de faks haberleşmesi yapılamamaktadır.

E-posta: ambassade.conakry@mfa.gov.tr

Website: http://www.konakri.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gine Cumhuriyeti

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Kadir Gecesi

Bağımsızlık Günü (2 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 442-020

Yangın: 1717

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gine’ye girmek için vize alması gerekmektedir.

Umuma Mahsus Pasaport hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Hususi ve Hizmet Pasaportu hamili Türk vatandaşları vizeye tabidir.

Diplomatik Pasaport hamili Türk vatandaşları, 90 güne kadar ikamet süreli seyahatlerinde vizeden muaftır.