Kankan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

2151250.jpg

Kankan şehri, Afrika Kıtası’nda bulunan Gine ülkesinin ortadoğusunda yer alır. Milo Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, başkent Conakry’nin 552 km doğusundadır.

193,830 kişilik nüfusuyla ülkenin en kalabalık üçüncü şehridir. Bu nüfusun büyük çoğunluğunu Mande adlı etnik grup oluşturur. Bölgede bunun dışında Fula, Susu ya da Kissi gruplarından kişiler de yaşamaktadır.

Kankan’da tropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalamaları 22-32 derece arasındadır. Nisan-mayıs ve ekim-kasım yağış dönemidir. Bu yağışlar kimi zaman kasırga oluşturabilmektedir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=ABC8gD7M1S0

Kankan ile İlgili

Kankan Nerededir?

Kankan, Afrika Kıtası’nda bulunan Gine ülkesinin ortadoğusunda yer alır. Milo Nehri kıyısında kurulmuş olan şehir, başkent Conakry’nin 552 km doğusundadır.

Kankan’a Nasıl Gidilir?

Kankan’da şehrin 10 kilometre dışında bir havalimanı mevcuttur. Bunun dışında ülke içindeki farklı noktalardan tren ile rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Başkent Conakry’ye Paris, Brüksel, Belçika gibi noktalardan uçuşlar mevcuttur.

Kankan’a Ne Zaman Gidilir?

Kankan’da tropikal iklim hakimdir. Yıllık sıcaklık ortalamaları 22-32 derece arasındadır. Nisan-Mayıs ve Ekim-Kasım yağış dönemidir. Bu yağışlar kimi zaman kasırga oluşturabilmektedir.

Kankan’da Nerede Kalmalı?

Kankan’da çok fazla otel seçeneği yoktur. İyi otellerde sıcak su ve elektrik sahibi olmak mümkündür. Ancak bazılarında bu hizmetler bulunamayabilir.

Kankan’da Gezilecek Yerler

Turistlerin daha çok Bamakao-Conakry arasında mola verip gezdiği bir şehir olan Kankan, güzel nehir manzarası, yöresel dansları, mango ağaçları, üniversitesi ile ilgi görmektedir.

Devamını Oku

 Kankan Şehir İçi Ulaşım

mqdefault.jpg

Kankan’da ulaşım için toplu taşıma sistemi gelişmiş değildir. Sayıları çok fazla olmasa da minibüsler mevcuttur. En hızlı ulaşım yöntemi şoförü olan motosiklet kiralamaktır.

Kankan Mutfağı

Gine mutfağında en çok kullanılan malzeme pirinçtir. “Fou four”, bamya sosu ile hazırlanan bir tür hamur işi yemektir. “Konkoe”, bir tür tütsülenmiş balık yemeğidir. Yemeklerde kullanılan soslar çok çeşitlidir. Kızarmış muz, haşlanmış mango ya da kızarmış patates en çok tüketilen yemeklerdir. Özellikle kırsal kesimlerde yemekler tek ve büyük bir tabakta servis edilir. Yemek daha çok elle yenir. Tatlı çeşidi pek bulunmaz.

Popüler restoranlar

Jiangsu

Bahşiş

Gine restoranlarında bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Dilerseniz hesabın %10 ya da 15’ini bahşiş olarak bırakmak uygun olacaktır.

Kankan’da Alışveriş

Kankan’da ya da genel anlamda Gine ülkesinde alışveriş odaklı bir tatil düşünmek mümkün değil. Ancak tabii ki yerel halkın sokak tezgâhlarında bazı ürünler bulmak mümkün. Taze sebze ve meyvenin dışında en çok göreceğiniz ürünler Gine’ye özgü renkli kıyafetler olacaktır. Bunun dışında masklar, davullar, ahşap heykeller ve biblolar ile el yapımı çantalar da sıkça karşınıza çıkacaktır. Tüm ülke genelinde alışveriş yaparken pazarlık yapmayı da ihmal etmeyin.

Kankan Gece Hayatı

Kankan’da gece hayatı olduğunu söylemek pek mümkün değil. Dans etmek için gidilebilecek mekân için Sarata önerilebilir. Burada Gine’ye özel müzikleri dinlemek mümkündür.

Kankan Resmi Tatiller

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Afrika Günü (25 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Kadir Gecesi

Bağımsızlık Günü (2 Ekim)

Hz. Muhammed’in Doğum Günü (12 Aralık)

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Kankan İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 442-020

Yangın: 1717

Polis: 112

Kankan Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Gine’ye girmek için vize alması gerekmektedir.

Kankan Türkiye Dış Temsilcilikleri

KONAKRİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Taouyah(a cote de l’Hotel Riviera) Conakry, Guinée

Telefon: +224 621 63 05 05

Faks: Gine’de faks haberleşmesi yapılamamaktadır.

E-posta:[email protected]

Website:http://www.konakri.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Gine Cumhuriyeti

Kankan Para Birimi

Gine sınırları içerisinde yer alan Kankan şehrinin para birimi Gine Frangı’dır (GNF). 1 TL yaklaşık 3.333,00 Gine Frangı’dır.

Kankan Resmi Dili

Gine sınırları içerisinde yer alan Kankan’ın resmi dili Fransızca’dır. Ancak ülkede yaşayanların ana dilleri genellikle Maninka, Fula ve Susu dilleridir. Bunun dışında Pular, Kissi, Kpelle ve Loma yerel dilleri de konuşulmaktadır.

Kankan Saat Farkı

Gine (GMT +0) ile Türkiye (GMT +3) arasında 3 saat zaman farkı bulunur.

Kankan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 29oC
  • Mar 31oC
  • Nis 31oC
  • May 29oC
  • Haz 27oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 27oC
  • Kas 27oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa

Nüfus: 193,830  / Dil: Fransızca / Para Birimi: Gine Frangı (GNF) / İklim: Tropikal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 gün