Google+

Arama formu

Karaçi

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 PKR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 18℃
Şub 21℃
Mar 25℃
Nis 28℃
May 30℃
Haz 31℃
Tem 30℃
Ağu 28℃
Eyl 29℃
Eki 28℃
Kas 24℃
Ara 20℃
Genel Bilgiler / Rehber

Karaçi, Pakistan’da bulunan bir şehirdir. Pakistan'ın eski başkenti olan Karaçi, Sind Eyaleti’nin de yönetim merkezi özelliğindedir. Lahor’la birlikte Pakistan’ın sanayi ve ticaret başkentidir. Bünyesinde bulundurduğu liman ile önemine önem katmaktadır. Ülkenin güneyinde kalan bu şehir, Umman Denizi’nin kıyı şeridinde yer almaktadır. Karaçi kenti oldukça kalabalık bir yerleşkedir. Nüfusu yaklaşık 21 milyondur ve kilometre kare başına 6500 kişi düşmektedir. Bu anlamda ülkenin en kalabalık şehridir ve dünyada da en kalabalım şehirlerden bir tanesidir. Karaçi şehri, dünyanın en kalabalık 10. kentidir.

Karaçi Pakistan için pek çok konuda, oldukça önemli bir şehirdir. Başta sanayi ve ticaret konuları olmak üzere, tekstil, denizcilik, otomotiv sanayi, eğlence, sanat, moda, reklamcılık ve tıbbi araştırmalar konularında da oldukça ilerleme kat etmiş bir şehirdir. Bunların yanı sıra, Karaçi Güney Asya’nın ve Müslüman dünyasının yüksek öğrenim anlamında önemli bir merkezidir. Bu şehir, İslamabad’ın başkent olduğu tarihe dek Pakistan’a başkentlik yapmıştır.           
Karaçi, tarihi Yunan döneminde Krokola ismiyle bilinmektedir. İndus Nehri’nin denize döküldüğü yerde kurulmuş olan bu bölge, ilk zamanlarda bir köy konumundaydı. 19. yüzyılda İngilizler bu topraklara bir liman yapmıştır ve buradan ve çevrede yer alan oldukça bereketli toprakların ürünlerini toplamıştır. Bu tarihlerde kurulan Karaçi, 1947 senesinde Pakistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra ülkenin başkenti olmuştur. Bu tarihten sonra, buraya Hindistan’dan göç eden Müslümanlar, bölgedeki etnik çeşitliliği oldukça arttırmıştır.

İklim / Hava Durumu
Nasıl Gidilir?
Ne Zaman Gidilir?
Nerede Kalınır?
Yemek / Restoran / Ne Yenir Ne İçilir?
Önemli Yerler / Gezilecek Yerler
Ne Yapılır?
Gece Hayatı / Bar / Eğlence
Alışveriş / Ne Alınır?
Festival / Fuar
Tatiller / Bayramlar / Önemli Günler
Dikkat Edilmesi Gerekenler / Önemli Bilgiler