Kashan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İran’ın İsfahan eyaletinde yer alan Kashan ülkenin en ilgi çekici yerlerinden biridir. Şehrin yakınlarındaki Sialk Tepe’deki arkeolojik keşifler bu bölgenin tarih öncesi çağlarda başlıca uygarlık merkezlerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır. Tarihi şehrin kuruluşu Elam Uygarlığı dönemine dayanmaktadır. Sialk Tepe’deki yerleşimin MÖ 5500 yıllarına uzandığı tahmin edilmektedir. Gerek mimari yapıları, gerek mistik atmosferi ve UNESCO tarafından koruma altına alınan bahçeleri ile Kashan İsfahan ve Şiraz ile birlikte İran’ın en fazla turist ağırlayan şehirleri arasındadır. Yaklaşık 350 bin kişiye ev sahipliği yapan Kashan şehri ismini antik metinlerde geçen Mezopotamya halklarından olan Kaşu kavminden almıştır. 1051-1220 yılları arasında Selçuklular’ın hakimiyetindeyken çanak, çömlek, çinicilik ve tekstilde adından söz ettiren Kashan ipek ve yün halıları ile de meşhurdur.


Kashan Nerede?

İran’ın İsfahan eyaletindeki şehirlerden biri olan Kashan merkezi bir konuma sahiptir. Kashan ile İsfahan arası 210 kilometredir. Kashan Tahran arası mesafe ise 257 kilometredir. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte bulunan şehir Kevir Çölü yakınlarındadır.


Kashan’a Nasıl Gidilir?

Kashan başkent Tahran’dan 2.5 saat uzaklıktadır. Tahran’dan Kashan’a her saat başı otobüs bulunmaktadır. Kashan’a bir diğer ulaşım alternatifi de tren yolculuğudur. Bender Abbas ve Yazd şehirlerinden haftanın her günü Kashan’a tren mevcuttur. Yolculuk süresi yaklaşık dört saattir. Kashan’a en yakın havalimanı ise İsfahan şehrindeki İsfahan Uluslararası Havalimanı’dır. İstanbul’dan yaklaşık 3 saatlik bir uçak yolculuğu sonrası İsfahan’a ulaştıktan sonra dilerseniz araç kiralayarak 1.5 saatte Kashan’a gidebilirsiniz.


Kashan’a Ne Zaman Gidilir?

Kashan’ı ziyaret etmek için en ideal dönem ilkbahar aylarıdır. Rengarenk çiçeklerin etrafı süslediği bahar aylarında Kashan ayrı bir güzelliğe sahiptir. 21 Mart’ta başlayıp 13 gün süre ile kutlanan Nevruz İran’da hem bahar bayramı hem de yeni yılın başlangıcı kabul edilir. Her yıl nevruz döneminde şehirde farklı etkinlikler ve törenler düzenlenerek baharın başlangıcı kutlanır. Haziran-Ağustos ayları arasında aşırı sıcakların hakim olduğu Kashan şehrinde sıcaklık değeri 50 dereceyi bulmaktadır. Sonbahar ayları da şehri ziyaret etmek isteyenler için uygun dönemdir.


Kashan Para Birimi

Kashan’da İran’ın resmi para birimi olan İran Riyali kullanılmaktadır. 1 İran Riyali 0,13 TL’dir. (Kur bilgisi Şubat 2019’da güncellenmiştir.)


Kashan Gezilecek Yerler

Kashan merkezi küçük olduğu için yürüyerek rahatlıkla gezebilirsiniz. Tahran ve İsfahan şehirlerine göre taksi oldukça pahalı olduğu için bütçe dostu bir seyahat düşünüyorsanız yerel otobüsleri tercih edebilirsiniz. Kashan gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz ilk tarihi yapı Bozorg Ağa Camii ve medresesidir. 18. yüzyıl sonrasında Haj Sa’ban Ali tarafından yaptırılan dini kompleks büyüleyici bir görünüme sahiptir. Çini işlemeli duvarları ile göz dolduran dini yapıyı ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Şehrin tarihi bölgesinde yer alan taş konakların her biri ziyarete değerdir. 18 ve 19. yüzyılda Kashan’da yaşayan zengin tüccarlar tarafından inşa edilen konaklardan ilki Tabatabei. Pers mimarisinin en özel örneklerinden biri olan konağın zarif vitray ve ayna detayları göz doldurmaktadır. 100 yıl önce Kashan’a göç eden tüccar aileye ait olan Boroujerdi Konağı’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

16. yüzyılda inşa edilen Sultan Amir Ahmad Hamamı gerek iç mimarisi gerek çatısındaki manzara ile görülmeye değer yerlerden bir diğeridir. UNESCO Dünya Kültür Mirası’na girmeyi başarmış Fin Bahçesi özellikle bahar aylarında rengarenk bir görünüme bürünmektedir. Kaşan merkezine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Fin Bahçesi sadece Ortadoğu’nun değil dünyanın en güzel tarihi bahçelerinden biridir. Arkeolojiye ve tarihe meraklı olanların kaçırmaması gereken Sialk Tepe İran’ın geçmişine ışık tutmaktadır. Ülkenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Sialk Tepe MÖ 3000’li yıllara uzanan antik kentin kalıntılarıdır. Halen kazı çalışmalarının devam ettiği antik kentin bazı bölümleri ziyarete açıktır. Sialk Tepe Kashan’a yaklaşık 4 kilometre uzaklıktadır. Kashan’ın mistik atmosferini yaşayacağınız ve halkla iç içe vakit geçirebileceğiniz Kashan Bazaar şehrin tarihi çarşısıdır. Hem alışveriş yapabileceğiniz hem de geleneksel yemekleri tadabileceğiniz çarşının çatısına çıkıp muhteşem şehir manzarasını fotoğraflamayı sakın unutmayın.
 

Kashan ile İlgili

Kashan Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 3oC
  • Şub 6oC
  • Mar 13oC
  • Nis 19oC
  • May 24oC
  • Haz 30oC
  • Tem 34oC
  • Agu 31oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 20oC
  • Kas 12oC
  • Ara 6oC

Kısa Kısa