typical-food.jpg

Hem et hem de sebze yemeklerinin sıkça görüldüğü Nikaragua mutfağından etkilenen Leon’da yemekler daha çok kızartılarak yapılmaktadır. İçeriğinde yumurta, fasulye pirinç gibi yiyeceklerin olduğu Nikaragua’ya özel kahvaltı desayuno nicaragüense, et, domates, sarımsak ve baharatlarla hazırlanan için muz yaprağına sarılarak pişirilen nac tamales, sığır etiyle hazırlanan bir yahni türü olan indio viejo, Meksikalılardan alışık olduğumuz ‘quesadilla’nın Nikaragua usülü hazırlanmış halidir denebilir. Tropik meyveleri bol olduğundan sokak satıcılarından farklı farklı meyve suları denenebilir.

Popüler restoranlar

Cafetin Don Jacks: Akşamüstü saat 16.00’da açılan mekânın özellikle burgerleri tavsiye ediliyor. Hem yerel hem de dünya mutfağı sunan mönüsünden körili hindistancevizi denenmeli.

Cocin Arte: EL Laborio Kilisesi’nin kuzeyindeki bu vejetaryen restoranda yemek ve içecek için ortalama 4 dolar ödemeniz yeterli olacaktır.

El Sesteo: Şehrin en eski restoranı. Şehir merkezindeki Katedral’in karşı çaprazındaki mekânda yöresel lezzetleri bulmak mümkündür.

Bahşiş

Nikaragua restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.