Maastricht Hakkında Bilinmesi Gerekenler

MaastrichtHollanda’nın güneydoğusunda bulunan küçük bir şehirdir. Meuse Nehri’nin iki tarafına kurulan kentte ilk yerleşim Galyalılara aittir. Galya Savaşları’nda Roma'nın burayı fethetmesiyle bir Roma yerleşkesi olmuştur. Milattan önce 5. yüzyılda kurulan şehir, kurulduğu günden 14. yüzyıla kadar geçen sürede çok kez kuşatma yaşamış ve el değiştirmiştir. 1830’da Belçika Krallığı kurulduğu zaman ekonomik gelişme yavaşlamış ve kentin surları sökülmüştür. 

Yerel idare bakımından Limburg eyaletine bağlı olan Maastricht’in nüfusu ise 182.000’dir. Günümüzde eğitim ve kültür şehri olarak bilinir. Maastricht; Avrupa Birliği, Avrupa vatandaşlığı ve euro para biriminin doğduğu yer olarak da bilinmektedir. Avrupa Birliği’nin temelleri burada imzalanan Maastricht Anlaşması'yla atılmıştır.

Maastricht, Almanya ve Belçika sınırına çok yakın bir mesafede bulunduğu için bisikletle bile bu ülkeler arasında seyahat etmek mümkündür. Şehre birçok yerli ve yabancı öğrenci gelmektedir. Bu yüzden oldukça kozmopolit bir yapıya sahip olan şehir kültürel bir zenginliğe sahiptir. Genç yapısıyla dinamik bir profil çizen Maastricht aynı zamanda tarihin izlerini de taşımasıyla seyahat etmek için ilginç bir destinasyon olmaktadır. 

Tanıtıcı Video: