Keyifli bir zaman geçirebileceğiniz Tetovo gezisi sizlere hem kültür hem kayak tatili vaat ediyor. Tarihî dokunun yanı sıra doğal güzelliklerin içinde bulunmak isteyen ziyaretçilere önerimiz Tetovo’da 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında hem şehri rahatlıkla gezip hem de Popova Shapka’ya çıkabilirsiniz.

Tetovo Gezilecek Yerler

Tetovo'nun en önemli ve en ilginç gezilecek yerleri Osmanlı mirasından kalanlar. Bu eşsiz güzellikler arasında; benzersiz bir cami, bir Bektaşi Manastırı, bir kale ve bir Türk hamamı sıralanır. Gezileyecek yerleri Šarena Džamija (Alaca Camii), Harabati Baba Tekkesi, Tetovo Kalesi, Bey's Hamam, Sts Cyril and Methodius Kilisesi ve Popova Shapka şeklinde özetleyebiliriz.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Šarena Džamija (Alaca Cami)

20090527084407.jpg

Makedonya'nın en çok ilgi çeken camilerinden biri olan Šarena Džamija (Alaca Cami) aslen 1438 yılında inşa edilmiştir. Ancak, 1833 yılında Abdurrahman Paşa tarafından bugünkü görünümünü alacak şekilde yeniden inşa edilmiştir. Abdurrahman Paşa, seramik karo dekoruna sahip olan diğer Osmanlı camilerinin aksine, parlak çiçek resimlerine sahip bir cami hayal eden bir sanatseverdi. Detaylı resimlerden oluşan iç dekorasyonu için kullanılan boya ve sırları hazırlamak için 30.000'den fazla yumurta kullanılmıştır. Geometrik ve çiçek süslemenin yanı sıra, manzaralar da görülür. Süslemeler arasında; Mekke'nin tasviri, Hz. Muhammed'in türbesinin bir örneği bulunur. Alaca Cami’nin bir diğer dikkat çekici özelliği de kubbeli bir çatısının olmamasıdır. Cami, Pena Nehri'nin hemen batısındaki Ilindenska Bulvarı üzerinde konumlanır.

Harabati Baba Tekkesi

Harabati Baba Tekkesi veya Sersem Ali Baba Dergâhı, MS 1538 yılında inşa edilmiş Sufi bir İslam anlayışı olan Bektaşilik’in manevi inziva yeridir. Bu tekke Avrupa'da hayatta kalan en iyi durumdaki Bektaşi tekkesidir. Kanuni Sultan Süleyman'ın kayınbiraderi Ali Baba 16. yüzyılda Tetovo'ya sürülmüştür. Ali Baba, ölümüne kadar burada Bektaşîlik geleneğini sürdürmüştür. Ardından hayatta kalan tek öğrencisi Arabati, Ali Baba’yı anmak için bu tekkeyi kurmuştur. Külliyedeki mevcut binalar ise mezarı Ali Baba'nın yanında bulunan Recep Paşa tarafından 18. yüzyılın sonlarında inşa edilmiştir.

Tetovo (Kalkandelen) Kalesi

d444b11e-06c8_SS851039.JPG

Pena Nehri'nin doğu kıyısında, şehrin yukarısındaki Baltepe tepesinde yer alan Tetovo Kalesi’ne yerleşim Geç Antik Dönem'e uzanır. Günümüze ulaşan kalıntıların çoğu, Abdurrahman Paşa döneminde inşa edilen kale yapıları olup 1820 yılından kalmadır. Günümüzde kalede duvarlar, kemerler ve tüneller harabe halindedir. Ancak birkaç yapı oldukça iyi korunmuş durumda.

Bey’s Hamam

87_big.jpg

15. yüzyılda inşa edilen Türk hamamı, Ilindenska Bulvarı üzerindeki Šarena Džamija’nın tam karşısında bulunur. Hem hamam hem de cami aynı zamanda inşa edilmiştir. 1962'de taştan yapılmış yapı günümüzde bir sanat galerisine dönüştürüldü. 2015 yılında ise tamamen yenilenmiştir. Hamamın duvarları inanılmaz derecede güçlüdür, bunun sebebi yapısında kullanılan kireç sıvasıdır. Bey's Hamam, ülkedeki Osmanlı döneminin en ilginç kalıntılarından biridir, ancak şimdi Makedonya Kültür Bakanlığı adına sanat galerileri için kullanılmaktadır.

Sts Cyril and Methodius Kilisesi 

1200px-Kiril_i_Metodij_vo_Tetovo_01.JPG

1903'ten 1918'e kadar inşa edilen Sts Cyril and Methodius Kilisesi, Polog bölgesinin en büyük kiliselerinden biridir. Şehrin eski kısmında inşa edilmiştir. Kilise, tek kubbeli ve haç biçiminde üç nefli bir bazilikadır. Dış dekorasyonu kırmızı çatı ve beyaz renkten oluşur. Duvarlardaki freskler, 1924'te ressam Danilo Nestorovski tarafından yapılmıştır.

Popova Shapka

Tetovo’ya 19 kilometre uzaklıktaki, Üsküp yakınlarındaki Popova Sapka Kayak Merkezi, Makedonya'nın önde gelen kayak ve snowboard alanıdır. Bu kayak merkezine ulaşmak için öncelikle Tetovo’ya tren, otobüs veya özel araçla ulaşmak gereklidir.1947'den bu yana kayak şampiyonalarının yapıldığı Popova Şapka, yılın 135 günü karla kaplıdır. Popova Shapka, Makedonya Avrupa'nın en eski ve en iyisi kayak alanı olarak bilinir. Makedonya'nın Şar (Šar) dağlarındaki en yüksek zirveleri arasında yer alan Popova Sapka'ya yapılacak bir kış ziyareti, diğer Avrupa kayak tatilinden çok farklı bir kültür ve gastronomi deneyimi olacaktır. Sırtını Makedonya'yı boydan boya kat eden Şar Dağları'na yaslayan kayak merkezine gelenler teleferik ve telesiyejlerle en tepeye çıkıp kış tatilinin keyfini çıkaracaklar.