Tetovo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

picture181-520x300.jpg

Tetovo, Makedonya’nın kuzeybatı kesiminde bulunan bir şehirdir. Şar Dağı eteklerine kurulmuş olan bu şehir, Pena Nehri tarafından ikiye bölünmüştür. Yüzölçümü 1080 kilometre kare olan bu şehrin deniz seviyesinden yüksekliği ise 468 metredir. Toplam nüfusu ise 52915’tir. Tetovo, kelime anlamı olarak “kalkan delen” anlamına gelmektedir. Tetovo şehri tarihi anlamda kökeni oldukça eskiye dayanan bir kenttir. Bu şehir milattan önce 170’li yıllarda Roma egemenliğine dâhildi. Çeşitli kavimlerin buraya saldırmaları sonucunda, şehir kale, hisar gibi unsurlarla oldukça güçlendirilmiştir.

Tanıtım Videosu

Devamını Oku

Tetovo (Kalkandelen) ile İlgili

Editörün Kaleminden

Tetovo Gezilecek Yerler

Keyifli bir zaman geçirebileceğiniz Tetovo gezisi sizlere hem kültür hem kayak tatili vaat ediyor. Tarihî dokunun yanı sıra doğal güzelliklerin içinde bulunmak isteyen ziyaretçilere önerimiz Tetovo’da 3-4 gün kalmaları üzerinedir. Bu süre zarfında hem şehri rahatlıkla gezip hem de Popova Shapka’ya çıkabilirsiniz.

Tetovo Gezilecek Yerler

Tetovo'nun en önemli ve en ilginç gezilecek yerleri Osmanlı mirasından kalanlar. Bu eşsiz güzellikler arasında; benzersiz bir cami, bir Bektaşi Manastırı, bir kale ve bir Türk hamamı sıralanır. Gezileyecek yerleri Šarena Džamija (Alaca Camii), Harabati Baba Tekkesi, Tetovo Kalesi, Bey's Hamam, Sts Cyril and Methodius Kilisesi ve Popova Shapka şeklinde özetleyebiliriz.

Yukarıda adını andığımız bu yerlerle ilgili detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Devamını Oku

Tetovo Nerededir?

Tetovo (Kalkandelen) Makedonya’nın kuzey batısında bulunur. Şar Dağları’nın eteklerine kurulu şehir, Pena Nehri kıyısında yer alır.

Tetovo’ya Ne Zaman Gidilir?

tetovvo.jpg

Tetovo (Kalkandelen) yarı karasal bir iklime sahiptir. Bu iklim yapısında yaz ayları nispeten nemli ve sıcak; kış ayları soğuk ve kar yağışlıdır. İlkbahar ve sonbahar sık sık yağışlar görülür. Bu nedenle mayıs ve haziran aylarında ziyaret edilmesi uygundur.

Tetovo’ya Nasıl Gidilir?

bus_53.jpg

Türkiye’den Tetovo’ya gitmek isteyen ziyaretçiler Üsküp üzerinden hava yolu ve karayolu ile şehre ulaşabilirler. Üsküp-Gostivar karayolu’nu takip ederek Tetovo’ya varabileceğiniz gibi Makedonya şehirleri arasında bulunan son derece kullanışlı otobüs ağını da kullanabilirsiniz. Üsküp’ten her yarım saatte bir Tetovo otobüsleri kalkmakta olup yolculuk 50 dakika sürmektedir. Bunun haricinde Tetovo’ya Makedonya’nın diğer şehirlerinden trenle ulaşım da mümkün.

Tetovo’da Nerede Kalınır?

9606814.jpg

Tetovo (Kalkandelen) şehrinde hem oldukça merkezi konumda hem de merkezin de içinde olduğu 10 kilometrelik alan içinde pek çok otel seçeneği bulunmaktadır. Otel seçenekleri yakında bulunan Shar Dağı'ndaki popüler kayak merkezi Popova Shapka'ya olan ilginin sonucunda yıllar içinde artmıştır.

Devamını Oku

Tetovo Şehir İçi Ulaşım

usa2.jpg

Tetovo (Kalkandelen) kentindeki tüm turistik yerler birbirine yakındır. Bu nedenle yürüyerek gezilebilecek konumdadırlar. Ancak Tetovo Kalesi, şehrin üst kısmındaki kiliselere neredeyse bir saat uzaklıktadır. Şehir içi ulaşımda kullanabileceğiniz taksiler ise Ilindenska ve Maršal Tito gibi büyük bulvarlarda bulunur.

Tetovo Mutfağı

Tetovo Balkanlar’daki bir yemek cennetidir. Tetovo'nun Balkan yarımadasında popüler bir tat olan peynirli ve kıymalı hamur işi olan böreği ünlüdür. Bu börek peynirli turtaya benzeyen ancak daha fazla yağlı ve daha güçlü bir tadı olan bir börek çeşididir. Bazı restoranlar elmalı, ıspanaklı veya pizza şekilli gibi diğer börek çeşitlerini de servis eder.

Devamını Oku

Tetovo’da Gece Hayatı  

AF1QipM9sR_zGlWYjkNAV02Uils7jR7HUCYvnzvfRXom=s1600-w400

Şehirde geç saatlerde eğlenmek için kahve, bira ve likör seçeneği bulunan pek çok kafe bulunmaktadır. Tetovo şehir merkezinde bulunan bazı özel barlar ise daha sınırlı bir içecek yelpazesi sunmaktadır. Bölgede özellikle yerel şaraplar iyi kalite sunulur. Fiyat arttıkça kalite de artmaktadır. Uluslararası içecek markalarının çoğu ise merkezdeki barlarda sunulmaktadır.

Eğer Tetovo gece hayatında yerel bir içecek arıyorsanız çeşitli meyvelerden yapılan (genellikle erik ya da üzüm) güçlü bir konyak olan Rakija favori ürünler arasındadır.

Şehirde sizler için derlediğimiz en iyi eğlence mekânları ise şu şekilde listelenmiştir. Tetovo’da en önemli yerler arasında Energy Club, Lounge Bar Tantra, Apt.82, Cavalli, Babylon Club, Panda Express, Victorian Pub ve Maroon Bar bulunmaktadır.

Tetovo Festivalleri


 

Vera Kulturore “Kültürel Yaz” - Yaz sezonunda düzenlenen Tetovo (Kalkandere)'deki en büyük etkinliktir. Kültürel Yaz, Kalkandere Tiyatrosu'nda drama oyunu, üç gece müzik dinletisi ve “şemsiyeler sokağı” etkinlikleri, oyunlar, yarışlar, çeşitli konserler gibi birçok aktiviteyi içermektedir ve yaklaşık 1 ay sürer.

Devamını Oku

Tetovo’da Alışveriş

Tetovo’da bulunan Pallma Mall,Bulevar Ilirija adlı bulvarda konumlanmıştır. Bu alışveriş merkezi Makedonya Cumhuriyeti dünya standartlarına göre inşa edilmiş büyük bir alışveriş merkezi olup 32 bin metrekare alan üzerine yayılır. Alışveriş, yemek ve eğlenceye iyi vakit geçirebileceğiniz bir yer olan Pallma Mall ayrıca çocukların eğlenebileceği bir çocuk köşesine ve 7D Cinema'ya da sahiptir. Bunun yanı sıra uluslararası markaların da dahil olduğu 30'dan fazla farklı mağazayı bünyesinde bulundurmaktadır. Tetovo’daki diğer alışveriş merkezi olan ReMall ise dünya çapında bilinen birçok markayı bir arada sunar. Ayrıca çocuklar için eğlenceli bir oyun alanı vardır.

Tetovo’da bulunan Saranda Pazarı ve Eski Pazar gibi ünlü çarşı ve pazarlarda kurutulmuş sebzelerden ünlü markaların sahte çanta ve gözlüklerine kadar her şeyi bulmak mümkün.

Tetovo Saat Farkı

Tetovo ve Türkiye arasında 1 saatlik bir zaman farkı bulunmaktadır. Türkiye’de saat 16.00 iken Tetovo’da saat 15.00’dir.

Tetovo Para Birimi

Tetova’nın resmî para birimi Makedon Dinarı’dır (MKD). 1 MKD yaklaşık olarak 0,0921 Türk lirasıdır.

*Kur bilgisi 2018 yılının temmuz ayında güncellenmiştir.

Tetovo Resmi Tatiller

Ortodoks Noel Günü (7 Ocak)

Paskalya

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Genel Slav Eğitimcileri Bayramı (24 Mayıs)

Ramazan Bayramı

Cumhuriyet Bayramı (2 Ağustos)

Bağımsızlık Günü (8 Eylül)

Faşizme Karşı Halk Ayaklanması Bayramı (11 Ekim)

Makedon Devrimi Mücadelesi Bayramı (23 Ekim)

Aziz Kliment Ohridski Bayramı (8 Aralık)

*Yukarıdaki tatiller 2018 takvimine ait olup yıllara göre değişmektedir.

Tetovo (Kalkandelen) Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -0.6oC
  • Şub 2.2oC
  • Mar 7.2oC
  • Nis 11.1oC
  • May 15.6oC
  • Haz 19.4oC
  • Tem 21.7oC
  • Agu 21.1oC
  • Eyl 17.8oC
  • Eki 12.2oC
  • Kas 5.6oC
  • Ara 1.1oC

Kısa Kısa

Nüfus: 86.680 / Dil: Makedonca / Para Birimi: Makedonya Dinarı / İklim: Karasal iklim / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 - 4 Gün