Kuala Lumpur’da Gezilecek Yerler

Kuala Lumpur gibi çok kültürlü bir metropolde şüphesiz gezecek, görecek, fotoğraflayacak çok yer var. Bunların en önemlilerini sizin için detaylandırdık. Bu çok kültürlü çok dinli şehirde önemli bilgileri seyahatten önce okumak ziyaretlerinizi kolaylaştıracaktır.

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Bu yazımızda Petronas İkiz Kuleleri’nin, Sultan Abdul Samad Binası’nın, Jamek Mescidi’nin, Kuala Lumpur Telekomünikasyon Kulesi’nin, Sunway Lagoon Tema Parkı’nın, Perdana Botanik Bahçeleri’nin, Batu Mağaraları’nın, Sri Mahamariamman Tapınağı’nın, Malezya Ulusal Müzesi’nin ve Merdeka Meydanı’nın tarihçesini ve ziyaret bilgilerini bulabileceksiniz.

PETRONAS İKİZ KULELERİ

Kuala Lumpur’un New York, Dubai, Hong Kong gibi finans başkentleriyle yarışabildiğinin en önemli göstergesi görkemli gökdelenlerinin olmasıdır. Petronas İkiz Kuleleri ise bunun için verilebilecek en iyi örnektir. Bugün Kuala Lumpur’da finans dünyasının kalbi, inşası için 1,6 milyar dolar harcanan ikiz kulelerde atar. Kulelerde sadece şirket büroları değil özel kişilerin daireleri de bulunur. 360 derece Kuala Lumpur manzarası izlemek isterseniz salıdan pazara saat 09.00-21.00 arası 85 ringgit ödeyerek kulelerin yaklaşık 380 metre yükseklikteki terasına çıkabilirsiniz. Terasa çıktığınızda anı dükkânından alışveriş yapmanız mümkündür. Burada bir sinema salonu da bulunur. Seyir terasına çıkmak isteyen turistlerin resmi internet sitesi üzerinden, ziyaret gününden önce biletlerini satın almaları tavsiye edilmektedir.

SULTAN ABDUL SAMAD BİNASI

sultan-abdul-samad-building-2724078_960_720.jpg

1897 yılında Selangor Kralı Sultan Abdul tahttayken İngiliz mimar Arthur Norman tarafından inşa edilmiştir. Ancak binaya 1974 yılında Sultan Abdul Samad adı verilir. Sultan Abdul Samad binası o dönem Selangor’un başkenti olan Kuala Lumpur’da hükümet binası olarak kullanılmıştır. Selangor’u manda altındayken İngilizler de bazı odalarını büro olarak kullanır. Malezya Federal Mahkemesi, Putrajaya Malezya’nın idari başkenti olmadan önce bu binada hizmet vermiştir. Binada halen Yüksek Mahkeme hizmet vermektedir. Mimarisinde Kuzey Afrikalı Moroların ve Babür mimarisinin çizgilerini taşıyan bu bina saat kulesiyle beraber oldukça göz alıcıdır ve turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Gece ışıklandırmasıyla Sultan Abdul Samad binası, Kuala Lumpur’da bir pırlanta gibi parlar. Bina, Jamek Mescidi’ne ve Merdeka Bağımsızlık Meydanı’na yürüme mesafesindedir.

JAMEK MESCİDİ

masjid-jamek-mosque-2724140_960_720.jpg

1909 yılında hizmete giren Jamek Mescidi veya Jamek Camii bin kişi kapasitelidir. 1965 yılında halkın kullanımına açılmıştır. Aynı yıl “milli camii” statüsü verilmiştir. Gombak ve Klang nehirlerinin tam kesiştiği noktada yer alır. Bu yüzden Kuala Lumpur’un ikon yapıları arasındadır. İngiliz mimar Arthur Hubback tarafından inşa edilir. “Jamek” Arapçada insanların dua etmek için toplandığı yer anlamına gelmektedir. Özellikle cuma namazı için Kuala Lumpurluların en çok gittiği ibadethanedir. Bu yüzden halk arasında diğer adı “Cuma Camii” dir. Mimarisinde hem Babür hem Moro çizgileri görülür. Minareleri 25 metre yüksekliktedir. Mescit sadece cumartesi-perşembe günleri arasında ve 08.30-12.30, 14.30-16.30 saatlerinde turistik amaçla ziyaret edilebilmektedir. Ziyaret edebilmek için usturuplu giyinilmesi gerekmektedir.

KUALA LUMPUR KULESİ

Kuala Lumpur Kulesi 420 metre yüksekliğe sahiptir. İnşası 1984 yılında başlamış olup 1995 yılında tamamlanmıştır. Dünyanın 7. en yüksek telekomünikasyon kulesidir. 276 metrede bulunan seyir terasına yerli ve yabancı turistler ilgi göstermektedir. Burada ayrıca restoran bulunur ve öğlen ve akşam yemeği yenebilir. Bu restoran Ankara’daki Atakule’nin restoranı gibi “döner restorandır”. Kulede sadece 54 saniyede seyir terasının olduğu kata çıkan asansör bulunmaktadır. Yeni yıla kulenin seyir terasında girmek isteyenler bugüne özel ücret ödeyerek ve mutlaka birkaç ay önceden rezervasyon yaptırarak eşsiz bir deneyim yaşayabilir. Normal günlerde ise çocuklar için kişi başı 39 ve yetişkinler için 75 Malezya ringgiti ödeyerek terasta muhteşem manzarayı izleyebilirsiniz.

SUNWAY LAGOON TEMA PARKI

sunway-lagoon-03.jpg

Paris’te Disneyland’a gitmek ne demekse Kuala Lumpur’da Sunway Lagoon Tema Parkı’na gitmek de o demektir. Küçük büyük fark etmeden herkesin doyasıya eğlendiği bu tema parkına hazır Kuala Lumpur’dayken mutlaka gitmeniz gerektiğini düşünüyoruz. Sloganlarında dedikleri gibi “Hayatınızdaki en güzel günü” burada yaşayacağınıza eminiz. Kuala Lumpur’a çocuğunuzla geldiyseniz şehir merkezinden tema parka ait otobüslerle veya metroyla sadece 15 dakika yolculuk ederek ulaşabilirsiniz. Biletlerinizi resmi internet sitesi üzerinden satın alabilirsiniz. 1 gününüzü Sunway Lagoon Tema Parkı’na ayırabilir ve ailenizle yaşayacağınız unutulmaz anılarla ayrılabilirsiniz. Parktaki tüm oyun alanlarına girebilmek için 13 yaş altı herkesin 140, 13 yaş üstü herkesin 170 Malezya ringgiti ödemesi gerekmektedir. İnternetten bilet alırsanız özel avantajlara sahip olabilir ve daha ucuza biletinizi alabilirsiniz.

MALEZYA ULUSAL MÜZESİ

86403855.jpg

1963 yılında kapılarını açan Malezya Ulusal Müzesi’nin bulunduğu yerde aslında Selangor Müzesi vardı. Ancak Japon işgali sırasında bu müze yıkıldı ve ülke bağımsızlığını kazandıktan sonra yerine Ulusal Müze inşa edildi. Ramazan ve Kurban Bayramları dışında her gün 09.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen müzede Malezya başta olmak üzere Güneydoğu Asya tarihi ve kültürünü anlatan sanat eserleri yer almaktadır. Böylece Güneydoğu Asya kimliğini ve mirasını bu müzede tanıyabileceksiniz. 5 Malezya ringgiti ödeyerek müzeyi gezebilirsiniz. 6-12 yaş arası yabancı ziyaretçiler için giriş ücreti 2 Malezya ringgitidir. Botanik Bahçe’ye gideceğiniz bir gün Ulusal Müzeyi de ziyaret edebilirsiniz çünkü birbirine çok yakın mesafededirler.

PERDANA BOTANİK BAHÇELERİ

1338656401000.jpg

Perdana Botanik Bahçeleri’nin açılma amacı Kuala Lumpur gibi gürültülü bir şehrin ortasında yerli halka ve turistlere tropikal yağmur ormanları deneyimi yaşatmaktır. “Göl Bahçeleri” ismiyle de tanınır. Sunken, hibiscus ve orkide olmak üzere 3 farklı temada alabildiğine geniş bahçeler ve seralar ziyaret edilebilir. Botanik bahçe, Malezya Ulusal Müzesi’nin yanındadır. Botanik bahçeler yürüyüş parkurlarıyla çevrilidir. Dilediğiniz gibi burada yürüyüş yapabilir veya koşabilirsiniz. Malezya Camii, İslami Sanatlar Müzesi ve Ulusal Anıt da botanik bahçe içinde bulunmaktadır. Yine botanik bahçelerde dünyanın her yerinden gelen kuş ve kelebek türlerini keşfedebilirsiniz. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği’nin (ASEAN) desteğiyle yapılan ve Asya kültürünü yansıtan heykelleri de burada inceleyebileceksiniz.

BATU MAĞARALARI

Malaysia-2017-53_new.jpg

Kuala Lumpur’un 11 kilometre kuzeyinde bulunan Batu Mağaraları küçüklü büyüklü onlarca mağaradan oluşur. Tapınak alanında bulunan mağaraların içinde kimi küçük kimi büyük heykelleri ve ikonları görebileceksiniz. 400 milyon yılda kireç taşından oluştuğu sanılan mağaralardan yaklaşık 100 yıl önce bir tapınak alanı oluşturulmuştur. Hinduların en önemli ibadet yerlerinden biri olan Batu Mağaraları her gün binlerce turist ve Hindu tarafından ziyaret edilir. Özellikle Thaipusam Bayramı’nda burası göz gözü görmeyecek kadar kalabalık olur. Mağaraların en tepesine çıkmak için 272 adımlı merdiveni çıkmanız gerekmektedir. Batu Mağaraları her gün 06.00-21.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Kuala Lumpur’daki merkezi pazarın önünden kalkan 11D numaralı otobüslerle buraya rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

SRI MAHAMARIAMMAN TAPINAĞI

Sri.Mahamariamman.Temple.original.6541.jpg

Dünyada görebileceğiniz en ilginç tapınaklardan biri mimarisi itibariyle Sri Mahamariamman Tapınağı’dır. Bir Hindu ibadethanesi olan bu tapınak şehir merkezinde bulunur. Malezya’ya yerleşen Hintli göçmenlerin ibadethane ihtiyacını gidermek amacıyla 1873 yılında inşa edilmiştir. Tipik Güney Hindistan mimari tarzı olan “gopuram” kulesi şeklinde inşa edilen tapınak 23 metre yüksekliktedir ve bir piramide benzer. Güney Hindistan’dan gelen sanatçılar Hinduizm’de Tanrı’nın sureti olduğuna inanılan yüzlerce ikonu bu tapınağa heykel veya resim şeklinde işlerler. Gopuram kulede tam 228 ikon bulunur. Thaipusam gününde binlerce Malezyalı Hindu bu tapınağa gelip dualar eder ve bayramlarını yaşarlar. Tanrı Muruga’ya gelenekleri gereği omuzlarında taşıdıkları litrelerce sütü sunarlar.

MERDEKA MEYDANI

171-1-3.jpg

Her şehrin olduğu gibi Kuala Lumpur’un en önemli yeri meydanlarıdır. Merdeka Meydanı yani Bağımsızlık Meydanı Malezya’nın İngiliz mandasından kurtulduğu 31 Ağustos 1957 yılına ithafen açılır. 19. yüzyıldan beri şehirde devam etmiş İngiliz yönetimi esnasında bu alana kurulan kriket sahasının ortasında bugün Malezya bayrağı dalgalanır. Zira kriket bir İngiliz sporudur. Böylece Malezyalılar artık ülkelerinin sadece kendilerine ait olduğunu göstermek isterler. Üstelik bu meydan oldukça merkezidir. Sultan Abdul Samad Binası ve Jamek Mescidi gibi en önemli tarihi ve turistik yerler bu meydanın çevresinde bulunur. Meydanın tam ortasında fıskiye ve havuzu da görebileceksiniz. Turistik noktaları gezdikten sonra burada yürüyüş yapabilir veya dinlenebilirsiniz.