Oaxaca Hakkında Bilinmesi Gerekenler

la-boquilla-oaxaca-tour.png

Oaxaca şehri, Meksika’nın güneybatısında yer alır. Aynı isimli bölgenin başkenti ve en büyük şehridir. Sierra Madre eteklerinde kurulmuştur.

Kolonyal mimariye sahip olan şehri her yıl pek çok turist ziyaret etmektedir. Zapotek ve Mikstekler’e ait kültürel zenginlikler, arkeolojik alanlar ve kalıntılar da çok fazla ilgi çekmektedir. 1987 yılında Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul edilen Monte Alban, bu önemli ve ilginç arkeolojik alanlardan biridir.

Şehrin ilgi çekmesini sağlayan bir diğer özelliği de festivallerdir. Özellikle bir yerel dans türü olan “Guelaguetza” adına her yıl temmuz ayında yapılan festival, çok ilgi görmektedir. Bu dönemde otellerde yer bulmak bile zorlaşır. Festival boyunca özel kostümlerle danslar sergilenir, yerel müzikler çalınır.

Oaxaca şehrinde tropikal savan iklimi hâkimdir. Ancak kimi zaman ılıman subtropikal iklimin özellikleri de hissedilmektedir. Şehrin yağışsız döneminde günlük sıcaklıklar, en soğuk ay olan aralıkta bile ortalama 27.1 derecedir. Nisan ayında ise 33.3 derece olarak görülür. Her ne kadar gündüzler sıcak olsa da, geceleri bir anda sıcaklık düşüşleri yaşanabilmektedir. Hazırlıklı olmakta fayda vardır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=tQtS81yVkZE