Fransız Mutfağı


canalblog.com

Nantes, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Bretonya bölgesinden ayrılmış olsa halen Bretonya kültürünün başkenti konumundadır. Şehirde Bretonya mutfağının en lezzetli örneklerini tadabilirsiniz. 

Şehre en özgü en ünlü Breton lezzeti “creperie”dir. Şehrin hemen her yerinde “creperie” restoranları mevcuttur. “Creperie”, yani krep, tatlı olarak hazırlanmaz ve çikolata yada meyve ile servis edilerek tatlı şeklinde; yada mantar, kaşar ve jambon ile servis edilerek ana yemek şeklinde sunulur. “Creperie”nin kara buğday kullanılarak hazırlanan bir çeşidi olan “gallette” de Nantes’de sıklıkla tüketilir. Nantes’de yoğun olarak tüketilen bir diğer Breton lezzeti de “baguette” sandviçlerdir.

Nantes, okyanus kıyısına kurulmuş bir kent olduğundan yemek kültürünün büyük bölümünü deniz ürünleri oluşturur. Soslu midye yemeği ve karışık deniz mahsüllerinden oluşan “fruit de mar” Nantes’in en meşhur lezzetlerindendir. Ayrıca Bretonya mutfağına özgü et yemeği olan, kırmızı soğan ile yapılan bir sosla servis edilen az pişmiş bonfile “chateaubriand”’ı da mutlaka denemelisiniz.

Popüler Restoranlar

Bahşiş-Bahşiş hesaba servis bedeli olarak dahil edilmektedir ancak yine de %5-10 arasında bir bahşiş beklentisi söz konusudur.