Chitwan Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Chitwan, Nepal’de bulunan bir ulusal parktır. 1973 yılında kurulan park, 1984’te UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir. Zengin bir doğal alan olan Chitwan, yıl boyunca on binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ulusal park, özellikle tek boynuzlu gergedana, Kraliyet Bengal kaplanına ve Hint gavyaline ev sahipliği yapması ile tanınmaktadır. 932 kilometrekareden fazla ormanlık alanı, bataklık ve büyük hayvan nüfusunu içeren otlak alanları ile Chitwan, Asya kıtasında yaban hayatını seyretmek için ziyaret edilebilecek en iyi millî parklardan biridir.
 
19. yüzyılın sonlarından 1950’lere kadar Chitwan, toplumun belli kesimlerinin avlandığı doğal bir alan olmuştur. 1950 yılında ise orman alanı 2.600 kilometrekareden fazla genişlemiştir. Daha sonra Chitwan Vadisi’ne gelen çiftçiler ekilebilir alanlar açmışlardır. Ardından buraların yerleşim bölgesi olarak inşa edilmesi ile yaban hayatı avlanma faaliyetleri artış göstermiştir. 1957 yılında çıkarılan koruma kanunu ile birlikte ise bu durumun önüne geçilmeye çalışılmıştır. 1960’ların sonunda Chitwan ormanlarının %70’i kaybolmuş, bataklıklardaki sıtma yok edilmiş ve binlerce kişi buraya yerleşmiştir. Bunun sonucunda ise bölgede yaşayan gergedan sayısında dramatik bir azalma gerçekleşmiştir. Bu durum hükümeti harekete geçirmiş ve bölgenin ilk olarak 544 kilometrekarelik alanı korunarak, ulusal park ilan edilmiştir.
 
Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Chitwan’ı gezerken, 500’den fazla kuş türünü, gergedan, maymun ve geyikleri görmek mümkündür. Leopar, vahşi bir fil veya ayı görme şansının da bulunduğu Chitwan, Asya yaban hayatını keşfetmek için görülebilecek yerlerden biridir. 

Chitwan Nerededir?

Chitwan, Güney Asya’da yer alan Nepal Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin orta-güneyinde, Nawalparasi, Parsa, Chitwan ve Makwanpur bölgelerindeki subtropikal İç Terai Ovaları’nda yer almaktadır. 

Chitwan’a Nasıl Gidilir?

Chitwan’a ana ulaşım yolu, Hindistan’ın Bharatpur eyaletinin Narayangarh şehrinden sağlanmaktadır. Narayangarh’dan otobüs vasıtasıyla Chitwan’a ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan Ulusal Parkı’na en yakın havalimanı ise 10 kilometre uzaklıkta, Bharatpur’da hizmet vermektedir. Havalimanından taksi ile Chitwan’a kolayca ulaşılabilmektedir.
 
Chitwan’a Nepal’in başkenti Katmandu’dan ise otobüs vasıtası ile ulaşım sağlanabilmektedir. Otobüs, Chitwan’a ulaşmak için tercih edilen başlıca araçtır. 

Chitwan’ın Bitki ve Hayvan Çeşitliliği

Park’ta, 68 tür memeli, 544 kuş türü, 56 sürüngen ve amfibi türü ve 126 balık türü kayıt altına alınmıştır.
 
Millî Park alanının yaklaşık %70’ini kaplayan ormanı meydana getiren başlıca ağaç türü Himalaya subtropikal geniş yapraklı ağaçlardır. Çam ağaçları, küçük çiçekli ağaç, belerik, gül ağacı, aksel ağaç görülen bazı ağaç türleridir. Savan ve otlaklar ise parkın yaklaşık %20’sini kaplamaktadır. Bu alanda, dünyanın en yüksek otları arasında yer alan; Saccharum ravennae adlı dev çimler, dev kamış, kharga kamış ve 50’den fazla çim türü bulunmaktadır.
 
68 memeli türüne ev sahipliği yapan Chitwan’da “ormanın kralı” Bengal kaplanıdır. Dünyanın en iyi kaplan yaşam alanı olan Chitwan, aynı zamanda kaplanlarla ilgili araştırmaların yapıldığı da bir merkezdir. Bir diğer dikkat çekici tür olan leoparlar ise parkın kenar alanlarında yaşamaktadır. 200 - 250 arasındaki nüfusu ile de Chitwan’daki tembel ayıların, bu bölgede en yoğun nüfusa sahip olduğu düşünülmektedir. Su samurları ise derelerde yaşamaktadır. Bengal tilkileri ve bal porsukları da avlarını yakalayabilmek için ormanda arayışa çıkmaktadır. Chria Tepeleri’nin güney yamaçlarına ise çizgili sırtlanlar hâkimdir. 2011 yılında kameralar yardımıyla yapılan araştırmada ise güney ve batı kısımlarda yabanî köpeklerin yanı sıra, altın çakallar, balıkçı kedileri, orman kedileri, leopar, büyük ve küçük Hint misk kedisi ve sarı boğazlı sansarlar gözlenmiştir.
 
2006 yılında Chitwan’da 543 kuş türü tespit edilmiştir. Bu yüksek sayı, Nepal’in diğer korunan alanlarından çok daha fazla miktardadır. Park’ın alüvyal çayırları, nesli tehdit altında olan Bengal florican gibi kuş türleri için oldukça önemli bir habitattır. Mevsimsel şartlara göre kuş türlerine ev sahipliği yapan Chitwan Ulusal Parkı, kuş gözlemcileri için eşsiz bir alandır. 

Chitwan’da Yapılacaklar

Chitwan’da kaplan görme ihtimali oldukça düşüktür. Çünkü kaplanlar geceleri, parkın ziyarete kapalı olduğu saatlerde avlanmak için ortaya çıkarlar. Parkı tanıtan ortalama bir rehber bile ancak birkaç ayda bir kaplan görebilmektedir.
 
Orman yürüyüşü sırasında, birçok kuş türü, gergedan, vahşi fil, maymun, yaban domuzu ve geyik gibi hayvanlar görülebilmektedir. Bu hayvanlar tehlikeli olduğundan, sertifikalı bir rehber eşliğinde bu gezi gerçekleştirilmelidir.
 
Fil safarisi ise bu devasa hayvanın sırtından geniş bir alanı görme imkânı sunmaktadır. Bu vasıtayla yüksek otların arasındaki hayvanlar görülebilmektedir.
 
Orman gezilerinin ardından ise Rapti Nehri’nde yüzerek gezi sonlandırılabilmektedir.