Google+

Arama formu

Stavanger Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Stavanger Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yaklaşık 128.000 bin nüfusu bulunan Stavanger kıyı şeridinden dağlara kadar uzanan geniş bir bölgeye kurulmuştur. Norveç’in en büyük 4. şehri olmakla birlikte önemli bir ticaret şehridir. Kuruluşu Viking dönemine kadar uzanır. 19. yy’a kadar gelişmemiş olan şehir bölgeye balık endüstrisi geldikten sonra gelişmeye başlamıştır böylece şehirde birçok sanayi faaliyetleri de gelişmiştir. Son zamanlarda petrol endüstrisine önem verilmeye başlamıştır.

Stavanger ticarî bir şehir olması yanında tarih ve kültür şehridir.^Stavanger 2008 yılında Avrupa Kültür Başkenti seçilmiştir. Şehirde 18 ve 19. yüzyıldan kalma mimari yapılar vardır. Şehir birçok festivale de ev sahipliği yapmaktadır. Stravanger Konser Salonu ise Avrupa’nın en ilgi gören konser salonudur.

Bunun yanında doğal güzellikleri Avrupalı turistlerin tercih sebeplerinden biri. Muhteşem manzaraya sahip olan zirveleri dağcılar ve dağ yürüyüşü yapanların Norveç’teki ilk tercihlerinden. Fiyortlar ve adalar da turistleri etkileyen en önemli doğal güzelliklerden biri. Fiyortlarda yapılan tekne gezileri fiyortların ilgi çekici yanlarını ortaya çıkarıyor. Ayrıca plajlarda ve zirvelerde ekstrem sporları da deneyimleriniz arasına ekleyebilirsiniz. 

Stavanger'in Avrupa şehirlerinin ortalamasına nazaran daha pahalı bir şehir olduğunu göz önünde bulundururak konaklama ve yeme - içme tercihlerinizi belirlemenizde fayda olduğunu unutmamalısınız.

Tanıtıcı Video: