Oxford Şehir İçi Ulaşım


wikimedia.org

Oxford toplu taşıma konusunda gelişmiş bir şehirdir. Şehir içi ulaşımda otobüsler kullanılmaktadır. Bu araçlarla şehrin hemen hemen her yerine ulaşmak mümkündür.

Otobüs: Otobüsler şehrin en yaygın kullanılan toplu taşıma araçlarıdır. Gelişmiş bir taşıma ağına sahip olduklarından, ulaşım için ilk alternatifiniz olabilir. Otobüsler şehir içinde birçok bölgeye ayrılmıştır. Ücreti ise ortalama 1,80 Sterlin’dir. Ancak farklı tarifelerde mevcut olduğundan aşağıdaki linkten aradığınız tüm bilgiye ulaşabilirsiniz.

 
Kartlar ve Ücretler:

Şehir içi ulaşımda “Smart Kart” isimli bilet kartları kullanılmaktadır. Bu kartları seyahat noktalarından ve satış noktalarından temin edebilirsiniz. Resmi sitesi aşağıdadır.

  • Smart kart resmi web sitesi için tıklayınız.
  • Tek kullanımlık: 1,80 Sterlin
  • Gidiş-Dönüş: 2,80 Sterlin
  • 1 Günlük: 4 Sterlin
  • 3 Günlük: 10 Sterlin
  • 1 Haftalık: 14,50 Sterlin

Bu tarifelere ek olarak ödeyeceğiniz ücret gittiğiniz bölgeye göre değişebilmektedir. Aşağıda ki resmi site linkinden ağ haritalarına ulaşabilir ve mesafelere göre ödeyeceğiniz ücreti hesaplayabilirsiniz.
 
OXFORD HAVAALANINDAN ŞEHİR MERKEZİNE ULAŞIM

Oxford Havaalanı daha çok özel uçaklar için kullanılırken çok az tarifeli uçuşa sahiptir. Şehre genellikle Birmingham ve Londra’dan aktarmalı olarak gelinmektedir. Bu yüzden Londra ve Birmingham’dan, Oxford şehir merkezine nasıl gelebileceğinizi söylemek daha yararlı olur. Londra’dan ve Birmingham’dan Oxford’a, Heatrow ve Gatwick otobüslerle yaklaşık 25 Sterlin’e ulaşabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi aşağıdaki resmi sitesinde bulunmaktadır.

Eğer Oxford Havaalanı’na gelmişseniz ve şehir merkezine ulaşacaksanız, ulaşım için en kolay yol taksilerdir. Ücreti ise yaklaşık 25 Sterlin’dir.