Padova Gezilecek Yerler

İtalya’nın en köklü geçmişe sahip kentlerinden Padova; Ortaçağ ve Rönesans döneminden miras kalan mimari yapıları, prestjili kültür, sanat ve eğitim merkezleri, romantik atmosferi ile içinde çok şey saklayan, keşfedilmeyi bekleyen bir kent.

Padova Gezilecek Yerler

Padova'da Basilica Pontificia di Sant'Antonio, Piazza dei Signori ve Palazzo della Ragione, Cappella degli Scrovegni, Musei Civici, Orto Botanico di Padova ve Università degli Studi di Padova & Anatomical Theater gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Basilica Pontificia di Sant'Antonio (Aziz Antonio Bazilikası)

Padova’nın en ünlü simgesi haline gelmiş olan Basilica Pontificia di Sant'Antonio, her yıl milyonlarca Hrıstiyan hacı tarafından ziyaret edilir. 1232 yılında Aziz Antonio’nun ölümünden hemen sonra inşasına başlanan devasa bazilika, 1310 yılında tamamlanmıştır. Donatello’nun ünlü altar panosuna, birçok heykel ve sanat eserine ev sahipliği yapan Basilica Pontificia di Sant'Antonio, şehrin görülmeye değer mekanlarının başında gelir.

 • Adres: Piazza del Santo, 11, 35123 Padova, İtalya
 • Telefon: +39 049 822 5652
 • Ziyaret saatleri: Her gün 06.20 – 19.45

Piazza dei Signori ve Palazzo della Ragione

Padova Eski Şehir’in kalbinde, üç bitişik meydandan oluşan bölge Ortaçağ’dan bu yana Padova’nın yaşam merkezi olmuştur. Piazza della Frutta ve Piazza delle Erbe arasında, 1219 yılında yüksek mahkeme olarak inşa edilmiş olan Palazzo della Ragione, Avrupa’nın en büyük holü olma özelliğine sahiptir. Duvarları, astronomik mitolojik ve zodyak temalar ile bezenmiştir. 14. yüzyıldan kalma astronomik saat da bu meydanda yer almaktadır.

 • Adres: Piazza dei Signori, 35139 Padova PD, İtalya

Cappella degli Scrovegni (Scrovegni Şapeli)

Scrovegni Şapeli, dıştan her ne kadar büyüleyici görünmüyor olsa da, İtalya’nın en paha biçilmez sanat eserlerinden biridir. 1300 yılında inşa edilen şapelin iç duvarları tamamıyla İsa’nın hayatını betimleyen freskler ve süslemelerle kaplıdır. Titiz koruma çabaları nedeniyle şapele erişim sınırlanmıştır ve ziyaret etmeden önce rezervasyon yapılması gereklidir.

 • Adres: Piazza Eremitani, 8, 35121 Padova PD, İtalya

Musei Civici

Scrovegni Şapeli kompleksinde yer alan Musei Civici; Giotto, Bellini, Giorgione, Titian, Tiepolo, Veronese ve Tintoretto gibi ünlü Flaman ve Hollandalı sanatçıların eserlerinin sergilendiği bir sanat galerisidir. Galeride ayrıca Yunan, İtalyan ve Antik Mısır sanatı koleksiyonları yer almaktadır.

 • Adres: Piazza Eremitani, 35121 Padova PD, İtalya
 • Telefon: +39 049 820 4551

Orto Botanico di Padova (Padova Botanik Bahçesi)

1545 yılında kurulan Padova Botanik Bahçesi; dünyanın en eski akademik botanik bahçesi olma özelliğine sahiptir. Öğrencilerin tıbbi fayda sağlayacak bitkileri tanımlaması amacıyla kurulan bahçeye, Venedik İmparatorluğu’nun sınırlarının genişlemesiyle dünyanın pek çok yerinden çeşitli bitkiler getirilmiştir. Günümüzde Padova Botanik Bahçesi, akademik çalışmalar için bir kaynak, nadir ve nesli tehlike altında olan bitki türlerinin korunması için önemli bir merkez görevi görmektedir.

 • Adres: Via Orto Botanico, 15, 35123 Padova PD, İtalya
 • Telefon: +39 049 827 2119
 • Ziyaret saatleri: Nisan – Mayıs: Her gün 09.00 – 19.00 / Haziran – Eylül: Her gün 09.00 – 19.00 / Ekim: Pazartesi hariç her gün 09.00 – 18.00 / Kasım – Mart: Pazartesi hariç her gün 09.00 – 17.00
 • Giriş ücretleri: Tam 10 Euro / İndirimli 8 Euro
 • Web sitesi için tıklayınız.

Università degli Studi di Padova & Anatomical Theater (Padova Üniversitesi ve Anatomik Tiyatro)

1222 yılında tıbbi bilimler, astronomi ve fizik temelli eğitim merkezi olarak kurulan Padova Üniversitesi, İtalya ve Avrupa’nın en köklü eğitim kurumlarından biridir. Padova Üniversitesi içerisinde yer alan Anatomical Theater, yani oval anatomik tiyatro ise, dünyanın ilk anatomik tiyatrosudur ve mükemmel bir mimari yapıya sahiptir.

 • Adres: Via 8 Febbraio, 35123 Padova PD, İtalya

Padova gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.