Expiatoire Şapeli

Karanlık bir geçmişi olan Expiatoire Şapeli, Kral Louis XVI ve Kraliçe Marie Antoinette’ın Concorde Meydanı’nda giyotinle idam edildikten sonra 1973’te gömüldüğü alana yapılmıştır. Neoklasik tarzdaki bu muhteşem şapelin hikayesi, tarihe ışık tutar nitelikte. Görülmeye değer anıt, Paris’in kalbinde asil bir aileye adanmış bir anıt olma özelliğini taşıyor.

Expiatoire Şapeli, Eski Rejim’i ve Fransız İhtilali’ni anmak amacıyla Restorasyon Dönemi boyunca inşa edilmiştir. Louis XVIII’in isteği üzerine, kralın resmi mimari olarak atadığı Pierre Francois Leonard Fontaine tarafından yapılmıştır. Paris’in karanlık yönlerinden birini temsil eden şapel, başkentin en gizli anahtarlarından birisi sayılır. Expiatoire Şapeli’ni görüp tarihin siyah sayfalarına şahitlik edebilirsiniz.

Kasım 2015 tarihinde Paris’te meydana gelen terör saldırısından sonra, şapele gelen ziyaretçilerin güvenliği için bazı kurallara önem veriliyor. Örneğin şapele girişte, büyük çantalara ve bavullara, müsaade edilmiyor.

Ziyaret Bilgileri: Salı, Perşembe, Cuma ve Cumartesi 10.00-12.30 / 13.30-17.00 (Ekim-Mart ayları arası) Salı-Cumartesi 10.00-12.30 / 13.30-18.00 (Nisan-Eylül ayları arası). Giriş ücretleri ise şöyle; tam bilet 6 Euro, İndirimli 5 Euro, 20 kişiye kadar 5 Euro, Okullar için 20 Euro

Adres: 29, rue Pasquier, 75008, Paris

Yol Tarifi: Müzeye J ve L trenleriyle ulaşmak mümkün. Bunun yanında 13 ve 3 numaralı metro hatları ve 43, 53 ve 66 numaralı otobüslerle de müzeye ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yakın Yerler:Theatre des Mathurins Tiyatrosu, Puteaux Geçidi, Michel Tiyatrosu