Parma Mutfağı

parma-pizza.jpg

Parma şehri mutfak zevki ve gelenekleri ve bazı özel yemekleri ile Avrupa'da çok tanınmıştır. Bunlar arasında kuru-tuzlama yöntemiyle yapılmış jambon (Parma jambonu), Emilio-Romangna bölgesinde yapılan, uzun dönem saklanabilen, sert yuvarlak lenger halinde Parmesanpeyniri (Parmigiano-Reggiano) ve içleri dolgulu değişik pasta şekilleri (Tortelli ve Anolini) en iyi bilinenleridir.

italy-foods-2.jpg

Parma İtalya'da besin sanayinin devleri olan “Barilla” grubu ve “Parmalat” şirketlerinin idare merkezleri ve en önemli üretim merkezlerinin bulunduğu şehirdir. Avrupa Birliği tarafından “European Food Safety Authority (Avrupa Besin Güvenliği Otoritesi)” Parma'da kurulmuştur. Parma’ya özel bir yemek olan Melanzane di Parmigiana (Parma usulü patlıcan) İtalyan ev yemekleri arasında hem ulusal hem de uluslararası anlamda büyük bilinirliğe sahip olan bir yemektir.

Popüler restoranlar

Osteria del Gesso: Via Ferdinando Maestricaddesinde bulunan bu küçük ama şirin restoranda yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

La Forchetta: Piazza del Duomo civarında yer alan bu restoranda fiyatlar çok uygun olmasa da yerel lezzetlerin en meşhur örneklerini tadabilirsiniz.

Trattoria del Tribunale: Vicolo Politi’de yer alan bu restoran Slow Food (yavaş yemek) adı verilen sürdürülebilir mutfak uygulamasına sahiptir.

Bahşiş

Parma restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.