Rapallo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İtalya’nın bir şehri olan Rapallo, deniz kenarında olması sebebi ile bir liman kenti olarak işlev görür. İtalya’nın kuzeyinde konumlanan Ligurya bölgesindeki Rapollo özellikle tarihi ve doğal güzellikleri ile gidenleri kendine hayran bırakır. Ilıman iklime sahip olan kent yaklaşık olarak 40 bin nüfusa sahiptir. İlk yerleşimin milattan önce 8. yüzyıla gittiği Rapallo aynı zamanda 1868 yılından bu yana Pisa-La Spezia-Cenova demiryolunun hattının bir durağıdır. Eski moda sahil beldelerinden biri olarak adlandırılan Rapallo, sahili keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası kabul edilmekle birlikte, Portofino’ya da yakınlığıyla bilinir. Yaya dostu olan kent, aynı zamanda araçların giremediği tarihi ve renkli sokaklarıyla da adeta bir film platosu hissi uyandırıyor. Bir Roma yerleşimi olarak görebileceğiniz Rapallo, ulaşımın kolay olması sebebi ile de gezi durakları arasında en çok tercih edilenler arasındadır.

Rapallo Gezilecek Yerler

Rapallo tarihi dokusuyla ziyaretçilerine çok sayıda gezi durağı vadediyor. Sahil kasabasında gezebileceğiniz yerleri inceleyebilirsiniz.

Rapallo Kalesi: 16. yüzyıldan kalan bu eser deniz üstündeki kale olarak biliniyor. Osmanlı korsanlarının saldırılarını önlemek amacıyla inşa edilen bu tarihi yapı, günümüzde sergi ve konferanslar için kullanılıyor. Gündüz ayrı gece ayrı güzelliği ile Rapallo kalesini mutlaka ziyaret etmeli burada bolca fotoğraf çekmelisiniz.

Montallegro Bizim Leydi Koruma Alanı: Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 612 metre yüksekte bulunan buyük bir Marian tapınağı olan yapı, 1558 senesinde inşa edilmiştir. Cephesi mermer olan tarihi yapının bu yüzeyi ise 1896 senesinde ilave edilmiştir. Lady Montallegro kimdir diye soracak olursanız, Rapallo kentinin 1739 yılındaki koruyucu azizi ve Santa Margherita Ligure cemaati olarak seçildiği zaman patronu olduğunu söyleyebiliriz.

Il Giardino di Villa Durazzo: Villa Durazzo adındaki bu harika yapı kompleksinin bu kadar hayranlık uyandırıyor olmasının ilk sebebi şüphesiz körfeze bakan asırlık kemeridir. 19. asırda oluşturulan bu İtalyan Bahçesi mizanpaj, erkek ve dişi örneklerde sayısız sikas bitkisi ile süslenmiş kutu çitlerin geometrik çizgileri ile güllerin ve ender güzellikteki farklı kamelyaların çeşitleriyle gidenlerin hayranlığını kazanır. Görseli ayrı kokusu ayrı güzel bu cennet bahçesi görülmeye  değer.

Rapallo İklimi

Golfün en çok tercih edilen spor olduğu Rapallo’da Akdeniz iklimi hakim diyebiliriz. Ancak bazı kışların oldukça sert geçtiğini ve rüzgarların etkisini arttırdığını da söyleyebiliriz. Bu sebeple gidilmesi en uygun zaman aralığı olarka ilkbahar ve yaz aylarını önerebiliriz.


Rapallo Yeme İçme

İtalyan mutfağı denince aklımıza ilk olarak pizza ve makarna çeşitleri geliyor. Rapallo’ya gittiğiniz zaman bu lezzetlerin yanı sıra farklı lezzetler de tadabileceğinizi belirtmekte fayda var.
Rapallo’da özellikle espresso, peynir ve şarap kültürün vazgeçilmez bir parçası olarak ün yapıyor. Rapallo bir sahil yerleşimi olduğu için deniz mahsülleri de menüde çok geniş yer buluyor. Lazanya, spagetti, tortellini de hamur işi denince akla ilk gelen ana yemek çeşitleri olarak karşınıza çıkıyor. Burada yemeğin sadece bir amaç olmadığını ve sosyalleşme aracı olarak da tercih edildiğini hatırlatmakta fayda var. Tatlı seviyorsanız espressonun yanına tiramisu ya da panna cotta tercih edebilirsiniz. Gezerken de yanınıza panini adı verilen çeşitli malzemelerle oluşturulan sandviçlerden alabilirsiniz. Burada iki kişilik şarap eşliğinde bir yemek için ortalama olarak 45 euro ödeyebilirsiniz.
*Fiyatlar Ocak 2019 tarihinde güncellenmiştir.
 

Rapallo Konaklama

Rapallo’da seyahatinizi iyi tamamlamanız için güzel konaklama alternatifleri bulunuyor. 3 ve 4 yıldızlı oteller kentte bolca bulunuyor. Ancak Rapallo’nun civar şehirlere göre biraz daha pahalı olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Rapallo'da Ulaşım

Portofino’nun oldukça pahalı bir yer olması sebebiyle konaklama için daha çok tercih edilen Rapallo ulaşım açısından da kolaylık sağlaması açısından bir tatil alternatifi olarak tercih ediliyor. Kentin neredeyse her cazibe merkezine yürüyerek gidilebiliyor olması ve tren güzergahında bir durak görevi görmesi de Rapallo’yu tercih sebebi haline getiriyor. İtalya’ya gemi ya da uçakla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bolonya ve Milano’ya uçtuktan sonra otobüs seyahati ile yolculuğunuzu Rapallo’da noktalayabilirsiniz.

 

Rapallo ile İlgili

Editörün Kaleminden

Rapallo Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa