murabba-palace-interiors.jpg

Saray, 20. yüzyılda kentin ilk büyük genişlemesi olan Riyad'ın dışındaki Kral Abdülaziz tarafından inşa edilmiştir. İnşaat 1936'da başladı ve 1945'te tamamlandı. Saray, kral için aile konutu ve mahkeme olarak tasarlandı. Saray inşaatıyla Suudi topluluğuna üç yeni teknoloji getirildi: otomobillerin ulaşım aracı olarak kullanılması, jeneratörler ile elektrik ve drenaj sistemleri bulunan su dolapları.

Kral, sarayı 1938'den 1953'te ölümüne kadar ikametgâhı ve sarayı olarak kullandı. Bununla birlikte, başka bir saray olan Addeera da kraliyet evi olarak kullanılmıştır.

Bu dönemde Murabba Sarayı birçok resmi ziyarete tanık oldu ve çeşitli anlaşmalar imzaladı. İmparatorluk döneminde merdiven tırmanışında zorluk çekilmesiyle 1940'ların sonlarında Murabba Sarayı’na bir asansör kuruldu. Bu, Suudi Arabistan'daki ilk asansördü.

Murabba sarayı, eski Riyad kentinin iki kilometre kuzeyindedir ve toplam alanı 16 hektar üzerindedir. Masmak Kalesi’ne yaklaşık yarım mil mesafededir. Sarayın yapıldığı bölgeye Murabba Al Sufyan denir. Sarayın güneyinde bahçeler vardır ve doğuda Batha Vadisi bulunmaktadır.