Stavropol’de Nerede Kalınır?

park-hotel-stavropol-37171988-450.jpg

Stavropol her yıl binlerce turist ağırlayan şehirlerden bir tanesidir. Bu yüzden de bünyesinde çok sayıda konaklama mekanı bulunmaktadır. Bu konaklama mekanları her bütçeye ve zevke hitap eden çeşitliliktedir. Stavropol seyahatinizi planlarken konaklamaya çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yok. Stavropol pek çok şehre kıyasla daha uygun fiyatlı otellere sahiptir. Şehirde beş yıldızlı lüks otellerin sayısı çok fazla değildir. Sayıca en fazla olan oteller orta bütçeli otellerdir. Verdikleri hizmet ile de misafirlerini memnun eden bu oteller turistler tarafından oldukça rağbet görmektedir. Şehir kış aylarında soğuk olduğundan en çok ziyaretçiyi yaz mevsiminde ağırlamaktadır. Bu yoğunluk otellerin doluluk oranlarını da etkilemektedir. Eğer Stavropol seyahatinizin tarihi önceden belli ise şehre gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız en sağlıklısı olacaktır. Böylece kalacak yer sıkıntısı yaşamadan seyahatinizi tamamlayabilirsiniz. Şehrin yoğun olarak ziyaretçi ağırladığı bir diğer dönem ise eylül ayında gerçekleştirilen Balon Festivali dönemidir. Şehre başta Rusya’nın diğer şehirlerinden olmak üzere dünyanın farklı yerlerinden ziyaretçiler adeta akın etmektedir. Bu dönemde de konaklama mekânları festivalden haftalar önce dolmaktadır. Yerinizi önceden ayırtarak konaklama sıkıntısı yaşamanızı önleyebilirsiniz.

Şehirde sadece 3-4 tane beş yıldızlı lüks otel bulunmaktadır. Bu otellerde sauna, masaj salonları, birbirinden lezzetli yemekler, eğlenceli aktiviteler misafirlerin hizmetine sunulmuştur. Stavropol’ün beş yıldızlı lüks otellerinde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık olarak 1200 Rus rublesidir.

Şehirde orta bütçeye hitap eden oteller sayıca oldukça fazladır. Bu otellerde güler yüzlü çalışanlar misafirlerinin rahatı için ellerinden geleni yapmaktadır. Orta bütçeli otellerde açık büfe kahvaltılar, yerel mutfaktan ve dünya mutfağından yemekler sunan restoranlar, spor salonları gibi imkanlar mevcuttur. Stavropol’deki orta bütçeli otellerde bir kişilik odanın tek gecelik ücreti yaklaşık olarak 700 Rus rublesidir.

Stavropo‘de çok fazla hostel bulunmamaktadır. Hostel kültürü şehirde yeni yeni gelişmeye başlamıştır. Genellikle genç turistler tarafından tercih edilen birkaç tane hostel mevcut. Dilerseniz bu hostellerde de kalabilirsiniz. Fakat hostellerin bir kısmında yemek hizmeti olmayabilir. Yemek ihtiyacınızı dışarıdan karşılamanız gerekebilir. Tek tük olan düşük bütçeli hostellerde bir gecelik konaklama ücreti yaklaşık 400 Rus rublesidir.

Şehrin en çok tercih edilen otelleri Lenin Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Bu cadde üzerinde bulunan oteller farklı zevklere ve bütçelere hitap eden otellerden oluşmaktadır. Bulunduğu konum itibariyle de oldukça merkezi olan Lenin Caddesi üzerindeki oteller turistler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Şehrin konaklama açısından bir diğer gözde bölgesi ise Lenin Caddesi’ne yakın olan Lenin Meydanı’dır. Bu meydanda yer alan oteller de ziyaretçiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Gerek merkezi konumu gerekse toplu taşıma noktalarına yakınlığı dolayısıyla Lenin Meydanı’nda bulunan oteller ulaşım açısından oldukça elverişlidir. Şehirde bulunan diğer konaklama mekanları Marshala Zhukova ve Dovatortzev Caddeleri üzerinde konumlanmıştır. Bu bölgedeki oteller daha çok lüks hizmetler sunan beş yıldızlı otellerdir. Şehrin büyük ve lüks otellerinin bulunduğu bir diğer nokta ise Karla Marksa adlı bölgedir.