Saint Tropez Mutfağı

img_0273a.jpg

Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan Fransız mutfağı, sıradışı yemek alışkanlıklarıyla de ünlüdür. Fransızlar “escargot” denilen salyangozu, at eti ve kurbağa bacağı tüketirler. Ancak bu sadece bunları bulabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Fransız mutfağının şüphesiz en meşhur detayları muhteşem şarapları ve peynirleridir. Farklı bölgelerde farklı süt ürünleri ve üzümlerle yapılan peynir ve şarapların hepsi başlı başına bir lezzettir. Fransız mutfağında her şaraba eşlik etmesi uygun olan bir peynir türü vardır. Rokfor, Brie ve Camembert en meşhur Fransız peynirleridir. En meşhur şaraplar ise Bordo bölgesinde yetişen üzümlerden üretilir. Fransa’nın Champagne bölgesinin üzümleri ile üretilen şampanya adını o bölgeden almaktadır. Uluslararası olarak tescil edilmiş olan şampanya sadece o bölgenin üzümlerinden üretilebilmektedir. Michelin yıldızı uygulaması, Fransız bir şirket olan Michelin’in ürettiği bir proje olarak ilk önce Fransız mutfağına yönelik derecelendirmeler ile başlatılmıştır.Yemekler ordövr ile başlar, ana yemeğin ardından ise peynir ya da tatlı menüsü gelir. En popüler Fransız ordövrleri somonterin ile kazciğeri olarak bilinen ‘Foie Gras’tır. Kahvaltılarda da tercih edilen ‘CroqueMonsieur aynı zamanda bir ordövrdür. Patates kızartması ve biftek ile ‘Pot auFeu denilen ve havuç, soğan ve kereviz sapı ile birlikte haşlanmış dana etinden oluşan yemek en popüler ana yemeklerdir. Fransız mutfağının tatlıları da peynirleri kadar meşhurdur. Milföy pastası, ekler, parfe, sufle, krem brule, makaron, krep ve çikolatalı mus dünyaca meşhur Fransız tatlılarının yalnızca birkaçıdır.

Popüler restoranlar

Restaurant Le G’: Küçük bir sokak arasında yer alan bu şık restoran lezzetli şarapları ve Fransız Mutfağına özgü tatlarıyla meşhurdur.

Restaurant La Ponche: Tarihi Saint Tropez bölgesinde yer alan mekan eşsiz teras manzarasının yanı sıra deniz mahsulleriyle de hayli iddialıdır.

La Vague d’Or: Manzarası ve atmosferiyle Saint Tropez’in en çok tercih edilen mekanlarından olan La Vague d’Or’da Fransız mutfağının meşhur şaraplarının tadına bakabilir; lezzetli yemeklerinden yiyebilirsiniz.

Diğer restoranlar: La Tarte Tropezienne, La Vague d’Or, La Pesquiere, La Ramade, Bistro Canaille, Au Caprice des Deux.

Bahşiş

Fransa restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.