Sana Hakkında Bilinmesi Gerekenler

yemen-11.jpg

Batı Asya’daki en güzel Arap ülkelerinden biri olan Yemen Cumhuriyeti’nin hem en büyük şehri hem de başkenti olan Sana, dünyanın en eski meskenlerinden biridir. Nuh Peygamber’in oğlu Sam tarafından kurulduğuna inanılıyor. Bu sebeple de kente ‘Sam’in Şehri’ de deniliyor.

UNESCO’nun Dünya Mirası Sit Alanı olarak kabul ettiği kent, her ne kadar geçen yıllardaki savaşlarda sit alanlarına dahi bomba yemiş olsa da hâlâ, karakteristik mimari güzellikleriyle dikkat çekiyor.

126 kilometrekarelik şehir merkezinde 1.937.451 kişilik nüfusa sahip olan bu kalabalık kent Sana, Yeni ve Eski Şehir olarak ayrılıyor. Daha küçük olan Eski Şehir bölümünde, adından da anlaşılacağı üzere tarihi yapılar bulunuyor. Yeni Şehir ise 1960’lardan bu yana genişlemeye ve modernleşmeye devam ediyor.

Sana pek çok yerde görülmeyen yarı kurak iklimiyle çoğu Arap ülkesine göre daha serin bir havaya sahiptir. Yaz aylarında sıcaklıklar 42 dereceye kadar çıktığından turistler daha çok ilkbahar ya da sonbaharda burayı ziyaret etmeyi tercih ediyor.

Her ne kadar kentin kültürel zenginliği ve turistik yerleri çok olsa da, son dönemde yaşanan savaşlar sebebiyle ekonomisi hâlâ tam anlamıyla turizme bağlı değil. Ancak şehir, geçmişten bu yana madencilikte önemli bir yere sahip. Akik, kalseduan ve akik taşı gibi önemli madenler, Sana’nın çevresindeki dağlardan çıkarılıyor.