Seria

Seria Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seria, Brunei’de Darussalam Belait Bölgesi’ndeki bir kasabadır. Tam adı Pekan Seria olan kente ismini veren Pekan Malay dilinde “kent” anlamına gelmektedir. Seria ilk olarak Malezya’daki vahşi güvercinler diyarı olan Padang Berawa olarak biliniyordu. Kente “Seria” isminin verilmesi o dönemde İngiliz yetkililer tarafından olmuştur. Seria 1929 senesinde petrolün ilk bulunduğu alan olarak bilinmektedir. İlk ticari petrol kuyusu, yine bu yıl Seria Nehri batı kıyısında yani Sungai Seria Padang Berawa’da açılmıştır. Bu haliyle ticari faaliyetlerin gelişmiş olduğu bir bölgedir. Seria ayrıca, 8 Aralık 1962 tarihinde İngiliz Ordusu tarafından bastırılan monarşiye karşı küçük isyan merkezlerinden biriydi. Bu olay tarihte Brunei İsyanı olarak bilinmektedir.

Seria bugün Belait Bölgesi’nde, aynı adı taşıyan Mukim’de bulunmaktadır. Belediye şehir merkezi, Jalan Tengah ve Kuzeydeki Seria Arena, doğuda Jalan Lorong Satu Barat, güneyde Jalan Bolkiah ve batıda Jalan Lorong Tiga Barat ile sınırları çizilmiş dörtgenin içinde yer almaktadır. Panaga banliyöleri şehrin batısında, Kampong Baru ise şehrin doğusundadır. Yılın her dönemi sıcak olan Seria’nın yıllık ortalama sıcaklığı 26 derece civarındadır. Yılın en sıcak olduğu dönem nisan ayı ile haziran ayları arasıdır. Fakat yine de yıl boyunca hava sıcaklığının 23 derece altına düştüğü istisnai durumlar dışında görülmez. Bu yüzden burayı ziyaret etmeyi düşünenlere bunaltıcı olması muhtemel hava sıcaklığı konusunda uyarı yapmakta fayda var. Güneşin etkisini güçlü hissettirdiği kenti dolaşırken çantanızda güneş kreminizi ve su şişenizi mutlaka bulundurun.

Seria’ya Ulaşım 

Seria’ya havayolu, deniz yolu ve tren yolu ile ulaşım mümkün değildir. Kenti ziyaret etmek için tek seçenek karayoludur. Seria, Panaga hattı üzerinden Mumong’a ve Kuala Belait’e, doğuda Sungai Bera ve Anduki üzerinden Lumut, Labi ve Bandar Seri Begawan’a ve güneyden Seria Bypass’a bağlanan, işlek denebilecek bir güzergâhtadır. Kuala Belait batısındaki Malezya sınırından Muara şehrine giden anayol, kentin güneyinden geçmektedir. Bu bölüm, Seria Bypass olarak da bilinir. Seria’ya araba kiralayarak gitmek mümkündür. Bunun yanı sıra Kuala Belait üzerinden düzenli shuttle seferleri düzenlenmektedir. Ayrıca Bandar Seri Bagawan’dan kente hareket eden otobüsler de saat başı ve gece üçe kadar hizmet vermektedir. 

Seria’da Mutlaka Yapılması Gerekenler 

Seria’da yaşayacağınız turistik deneyimin hiç de alışılmış bir ritmi olmayacağını söyleyerek başlamakta fayda var. Zira ilk etapta tuhaf gelebilecek pek çok şeyin burada kendine has bir çekiciliği vardır. Petrol kaynaklarının oldukça zengin olmasının yanı sıra yakın geçmişinde de önemli yer tuttuğu Seria’da kentin petrol alanına turistik geziler düzenlenmektedir. Başlangıçta kulağa çok çekici gelmese de tamamıyla bunun üzerine kurulu topraklarda olduğunuzu göz önünde bulundurduğunuzda oldukça ilginç bir deneyim olduğunu söylemekte fayda var. Seria petrol sahalarına yapılan bu turlar Brunei’yi dünyanın en zengin ülkelerinden biri yapan şeyleri keşfetmenize imkân sağlamaktadır. Aynı zamanda bu sayede Brunei’nin ekonomik topraklarına dair yakın ve kişisel bir bakış da kazanabilirsiniz.

Ülke ekonomisini yönlendiren endüstriye etkileşimli bir bakış açısı sunan aynı zamanda Seria petrol sahaları içinde en büyük olan Batı Nr. Borneo’na giden turlara mutlaka katılın. Brunei LNG Tesisi’nde yer alan bu alanın hemen yakınındaki Sungai Liang Parkı’ndaki Orman Müzesi’nde Brunei’nin kayıtlı geçmişi ve bölgeyi koruma çabalarına dair de bilgi edinebilirsiniz. Yemyeşil bir alan olan Liang Park petrol sahalarının hemen yamacında kendine has doğası ile kesinlikle çok kendine has bir deneyim vadetmektedir. Endüstriyel bir alandan birden doğanın içine dalmak hissi oldukça etkileyicidir. Buranın ardındansa rotanızı Brunei Ormancılık Müzesi’ne çevirin. Sanayi faaliyetlerinin oldukça önemli olmasına karşılık yeşil alanlarını da korumak konusunda oldukça titiz olan Seria nüfusunun ülkede ağaçlandırma ve ormancılık alanındaki koruma çabalarının tarihini bu müzede keşfedebilirsiniz.

Buradan sonra ise yine aynı güzergâhta bulunan sondaj makinesi sıralarının ve daha sonra petrol pompasının gelişimini anlatan Seria petrol sahası sizi karşılayacaktır. 350’den fazla kuyunun bulunduğu Seria için bu siyah altın oldukça kıymetli olmasının yanında, tüm bu endüstri ağı Brunei ekonomisinin de can damarıdır. Bilim, yenilik ve teknoloji hakkındaki etkileşimli görüntülerin sergilendiği bu alan teknoloji ve inovasyon meraklıları için büyüleyicidir.

Brunei’deki petrol ve gaz endüstrisinin rolü hakkında bilgi edinmek içinse Petrol ve Gaz Araştırma Merkezi’ni ziyaret edebilirsiniz. Daha sonra, Milyarder Varil Anıtı’na uğrayabilirsiniz. Bu anıt 1991 senesinde inşa edilmiş olup Seria’da üretilen ham petrolün sembolüdür. Son olarak tavsiyemiz Brunei Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Tesisi’ndeki etkileyici tesisleri görmek yönünde olacaktır. Çünkü burası da dâhil olmak üzere buraya kadar saydığımız tüm tesisler hem turistik ziyaretlere açıktır hem de kent ve ülke geçmişine ve ekonomisine dair bilgi ve görüntü içeren pek çok alana sahiptir. Kentin tek eğlence parkı olan Jerudong Park - Brunei ise tüm bu turun ardından kafa dağıtmak ve keyifli vakit geçirmek için oldukça iyi bir alternatiftir.

Seria ile İlgili

Seria Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 26oC
  • Şub 26oC
  • Mar 26oC
  • Nis 27oC
  • May 27oC
  • Haz 27oC
  • Tem 27oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 26oC
  • Eki 26oC
  • Kas 26oC
  • Ara 26oC

Kısa Kısa