Niş Hakkında Bilinmesi Gerekenler

nis.jpg

Niş (Niš), Sırbistan'ın güneyinde yer alan ülkenin üçüncü büyük kentidir. Sırbistan’ın Belgrad ve Novi Sad’dan sonra gelen şehri Niş, Nişava ilçesinin merkezidir. Şehrin nüfusu 190 bin civarındadır. Niş, lokasyon olarak Bulgaristan sınırına yakındır. Balkanlar’ın tarihî ve büyük şehirlerinden biri olan kent, uluslararası karayolu güzergâhı üzerinde yer alır. Bulgaristan’dan doğuya uzanan karayolu Niş’te kesişir ve buradan iki uca ayrılır.

Niş, Konstantinopolis’in yani bugün ki İstanbul’un kurucusu ve ilk Bizans Kralı olan Büyük Konstantin’in doğum yeridir. Tarihi açıdan önemi olan Niş'te Büyük Konstantin Uluslararası Havaalanı ile Niş Üniversitesi bulunmaktadır. Üniversitenin 13 fakültesi ve yaklaşık 28.000 öğrencisi bulunur. Sırbistan'ın önemli bir sanayi kenti olan Niş, 7 ve 12 Mayıs 1999'da misket bombası saldırısına uğramıştır. 2000 yılında ise Niş'te Hollanda ve ABD savaş uçaklarıyla düzenlenen saldırısında hayatını kaybeden 134 kişi anısına bir anıt inşa edilmiştir.

Şehrin adı tarih boyunca değişime uğramıştır. Keltler döneminde “Navissos”, Roma döneminde “Naissus”, Bizans Döneminde “Nysos” ve ardından son olarak Slav hakimiyeti sırasında şehre “Niş” denilmiştir. 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına katılan şehir, 1878 Osmanlı-Sırbistan Savaşı sonrasında Sırbistan’a bağlanarak günümüze kadar gelmiştir.

Şehirde İngilizce konuşan nüfus genellikle gençlerdir. Otel personeli gibi profesyoneller İngilizce ve başka bir yabancı dil konuşmaktadırlar. Niš bir üniversite merkezi olduğundan, 30.000 öğrencisinden dolayı, karşılaştığınız gençlerle konuşma konusunda sorun yaşamayacaksınız. Polis memurları gibi diğer yetkililer son yıllarda temel İngilizce dersleri almışlardır. Yaşlılarla iletişimde daha fazla sorun yaşayabilirsiniz. Yine de dört veya beş kişilik bir grupla rahatça iletişim kurabilirsiniz.

Günümüzde Sırp Kiril alfabesi ile birlikte İngilizce tercümelerinin yer aldığı tabelalar her yerde, otel, merkezi şehir kurumları ve sitelere giden yolu bulmanıza yardımcı olmaktadır. Temel Kiril alfabesi son Sırp ulusal yasalarında teşvik ediliyor ve bir zamanlar eski Yugoslavya’da mevcut olan Latin alfabesi daha da azalıyor. Latin alfabesi reklamlarda ve dükkanlarda baskın durumdadır.

Şehirde bazen Almanca, Fransızca veya Rusça konuşan, ya da İtalyanca veya İspanyolca konuşan kişilerle karşılaşabilirsiniz, ancak bu çok yaygın değildir. Kent ve civarı tütün üretimiyle bilinir. Zaten Sırbistan güçlü bir tarım ülkesidir ve aynı zamanda sanayisi de oldukça gelişmiş bir şehir. Eğitim seviyesi hayli yüksek olan Sırbistan’da insanlar spora da çok düşkündür. Niş’te pek çok gezilecek yer bulunuyor ve hepsini görmek için bir tam güne ihtiyaç var. Şehrin gece hayatının ise başarılı olduğunu söylemek gerekir. Niş’in merkezi, ana meydanı, eski şehri, gündüz ve gece hayatının en hareketli olduğu yer Kral Milan Meydanı‘dır. King Milan Meydanı’ndan düz ilerlediğimiz zaman ya da kalabalığı takip ettiğimiz zaman Niş Kalesi’ne ulaşabilirsiniz. Neo-rönesans binaları ve ortasında yer alan birbirinden farklı kafeleri ile şehrin en popüler caddesi Obrenoviceva caddesi de gezilecek yerlerden. Niş Kalesi’nin arka tarafında, tren istasyonunun yakınında bulunan Nazi ölüm kampı ve Kafatası Kulesi Niş’te mutlaka ziyaret etmemiz gereken diğer yerlerdir. Son olarak Mediana ise Niş’te bulunan çok önemli bir arkeolojik sit alanıdır.

Tanıtım videosu: