Koh Samui Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koh_samui_travel_guides_1.jpg

Koh Samui, Güney Tayland’ın doğu sahiline 15 kilometre uzaklıktaki bir adadır. Bu ada Koh Phanagan ve Khahom adalarını da içinde bulunduran Mu Ko Samui adalar grubuna bağlıdır. Cennet adası olarak bilinen Koh Samui kendi kendini yöneten bir adadır. Phuket Adası’ndan sonra Tayland’ın ikinci büyük adası olan Koh Samui’nin yüzölçümü 230 kilometrekare iken nüfusu 62 binden fazladır. Yılda 1,5 milyondan fazla turiste ev sahipliği yapan bu cennet adası kumlu sahilleri, mercan resifleri ve Hindistan cevizi ağaçlarıyla ünlüdür.

Koh Samui’de ilk yerleşimlerin bundan 15 yüzyıl önce Çinli balıkçılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir. 1687 yılından sonra Çin haritalarına girmeye başlayan Koh Samui’nin adı o zamanlar Pulo Cornam’dı. Adanın isminin nereden geldiğine dair çeşitli görüşler mevcut. Koh kelimesi Taycada ada anlamına gelmektedir. Ancak samui kelimesinin mui adındaki yerli ağaçların çoğul hali olduğunu savunan da var; Malaycada güvenli sığınak anlamına gelen saboey kelimesinden türediğini düşünen de. 20. yüzyılın sonlarına kadar izole bir yaşamın sürdüğü adada 1970’li yıllara kadar yol yoktu. Şimdi ise ekonomisinin büyük bölümünü turizm endüstrisinin yanı sıra Hindistan cevizi ve kauçuk ithalatı oluşturmaktadır.

Tayland Körfezi’nin turizm cenneti olan bu adanın iki nokta arasındaki en geniş mesafe 25 kilometredir. Çevresinde onlarca turistik adacık bulunduran Koh Samui’nin merkezinde tropikal ormanlar ve 635 metre yüksekliğindeki Khao Pom Dağı bulunuyor. Adanın batı yakası Nathon adı verilen resmî yönetim merkezidir. Burada beş adet büyük iskele ve belediye binaları bulunmaktadır. Ada yerlileri için ticari merkez konumunda olan Nathon’da bir de liman bulunmaktadır. Balıkçılık ve ticari faaliyetler Nathon Limanı üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Koh Samui, Surat Thani şehrine bağlı bir belediyedir. Tambon adı verilen yedi bölgeden ve muban adı verilen 39 köyden oluşan Koh Samui çevresindeki küçük adaları da içine alır. Adanın en kalabalık yerleri kuzeydeki Ang Thong, Bo Phut ve Mae Nam bölgeleridir. Koh Samui’de turizmin gelişmesi, adada oteller, tatil köyleri, bungalovlar ve lüks villaların inşa edilmesi ile sonuçlanmıştır. Ada,18 binden fazla otel odasına sahiptir.

Koh Samui, İslam dininin etkin olduğu Güney Tayland’da yer almasına rağmen ada sakinleri “chao samui” olarak bilinen Budistlerdir. Geçmişte Hindistan cevizi tarımıyla ilgilenen ada halkı günümüzde turizm ile ilgili işlerde çalışmaktadır. Birçok yerli, sahip oldukları arazileri satarak varlıklı hale gelmiştir. Adanın kapsamlı gelişiminin bir sonucu olarak, çok sayıda Taylandlı ve Çinli buraya yerleşmiştir. Büyüyen adanın işçiliğini ise kuzeydoğu bölgesindeki fakir yerliler yapmıştır. Güney Tayland, Budistlerin Müslümanların ve denizcilikle uğraşan çingenelerin bir potada erdiği bir kültüre sahiptir. Koh Samui’deki yaşam ise Güney Tayland’ın dini gerginliklerinden uzak uyumlu bir yaşantıyı temsil etmektedir.

Koh Samui, Bangkok, Hong Kong ve Singapur gibi Güneydoğu Asya’nın büyük kentlerine uçuşlar düzenleyen Uluslararası Samui Havalimanı’na da sahiptir. Bangkok Havayolları tarafından 1989 yılında inşa edilen havalimanı açık bir tarzda inşa edilmiş olup geleneksel Tay mimarisini yansıtmaktadır.

Ada turizminin en önemli parçalarından birini gece hayatı oluşturur. Günbatımı barları, plaj kulüpleri ve partileriyle adından söz ettirir. Koh Samui’nin gece hayatı Chaweng, Lamai ve Bophut bölgelerinde yoğunlaşmıştır. Özellikle dolunay partileri her ay dolunay günlerinde düzenlenen geniş katılımlı etkinliklerdendir. Koh Samui’ye bağlı bir ada olan Koh Phangan’da düzenlenen bu partilere on binlerce insan katılmaktadır. Tropikal iklime sahip adada ziyaretçileri müthiş atmosfere ve manzaralara sahip gece kulüpleri bekliyor.

Şehir içi ulaşımında gelişmiş araçların aksine eski pikapların kullanıldığı adada istediğiniz yere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ziyaretçilere adanın ücra köşelerinde mükemmel bir hareket imkânı sağlayan motosikletleri de kiralayabilirsiniz. Bisiklet kullanımı da adada oldukça yaygındır.

Gezilip görülecek onlarca yere sahip olan Koh Samui’de berrak denizler ile beyaz kumun eşsiz manzaralarını fotoğraflayabilirsiniz. Keşfedilmeyi bekleyen onlarca yere sahip olmasının yanı sıra plajlarıyla da ünlüdür. Adanın en ünlü plajları Chaweng, Lamai, Bophut ve Maenam’dır. Bu bölgeler alışveriş ve gece hayatının da merkezi konumundadır. Doğayla iç içe olmanın verdiği huzurla kendinizi cennette hissedeceğiniz bu adada birbirinden güzel şelaleler de bulunmaktadır. Hiç bitmesin isteyeceğiniz Koh Samui tatilinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Ang Thong Marine Park geliyor. Budizm inancının yaygın olduğu adada çok sayıda Budist heykelleri ve tapınakları da bulunuyor.
 

Tanıtım Videosu: