Phi Phi Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

phi-phi-island-maya-bay-khai-island-by-speed-boat.164.jpg

Tayland’da bulunan Phi Phi Adası, Phuket adası ile ana karadaki Malacca Boğazı kıyısı arasında yer alır. Krabi şehrine bağlı olan ada, parçası olduğu takım adanın en büyüğü ve en kalabalık nüfusa sahip olanıdır. Takım adada büyüklük itibariyle ondan sonra gelen plajlarıyla meşhur Ko Phi Phi Lee, diğer adalar ise Bida Nok, Bida Noi, ve Bamboo Adası’dır (Ko Mai Phai). Krabi şehrinden ya da Phuket adasından kalkan botlarla adalara erişilmektedir.

Phi Phi adasına ilk başta, 1940 yıllarında, Müslüman balıkçılar tarafından yerleşilmiştir. Sonrasında ada bir hindistan cevizi plantasyonu olmuştur. Adadaki Tayland asıllı nüfusun yüzde sekseni Müslüman’dır. Toplam nüfusun ise çoğunluğu, özellikle de kuzey doğudan gelen göçmen işçilerle birlikte, Budist’tir.

Ada, 2000 yılında çekilen ve Leonardo di Caprio’nun başrol oynadığı Kumsal filminde mekan olarak kullanıldıktan sonra ün kazanmıştır. Filmin vizyona girmesinden sonra artan turist ilgisi her yıl katlanarak büyümektedir bu da bir takım alt yapısal sorunlara ve çevre tahribatına sebep olmaktadır.

Tanıtım Videosu: