Burgazada’da Gece Hayatı  


 

Burgazada’da, aynı Büyükada ve Heybeliada’da olduğu gibi, gece hayatı yoğunlukla balık lokantalarında yaşanır. Özellikle iskelenin bulunduğu sahil şeridi boyunca sıralanan meyhane ve lokantalarda hem adalılar hem yerli-yabancı turistler her akşam eşiyle dostuyla ziyafet çekerler. Çeşit çeşit mezeleri tattıktan sonra dilediğiniz balığı yiyebilir veya dileğinize göre köfte, kebap ve kırmızı eti tercih edebilirsiniz. Bu lokantalardaki samimi ortam ve garsonların sunduğu hizmet kuşkusuz hoşunuza gidecek. Adalar, şehrin gürültüsünden kaçmak ve sakin bir akşam geçirmek için ideal adreslerdir çünkü asla çok yüksek sesle müzik çalınmaz. Ancak yemek yediğiniz lokantada fonda mutlaka Türk musikisi duyarsınız. Size gitmenizi ve yemeklerini tatmanızı tavsiye edebileceğimiz başlıca Burgazada lokantaları Sahil Restaurant, Kardeşler Cafe, Çardak Restaurant, Yasemin Restaurant, Antigoni Restaurant, Kalpazankaya Restaurant, AdaKeyf Restaurant, Fincan Cafe & Restaurant ve İndos Restaurant’dır. Gurmeliğiyle tanınan Vedat Milor da beğenilerini ifade ettiği bir yazısında son 4 mekân ismini “Burgaz’ın 4 Gülü” olarak tanıtmıştır. Bu restoranların çoğu adanın doğusunda yer alır. Özellikle canlı müziğin olduğu bir lokantada yemek yemek isterseniz rezervasyonların birkaç gün önceden yapıldığını hatırlatmak isteriz. Kaldığınız otelin de restoranında hoş vakit geçirebilirsiniz. Bu otellerin salonlarında nişan, düğün organizasyonları yapıldığı gibi ve yılbaşı, balo ve doğum günü davetleri de verilebiliyor.

Burgazada’nın en eski meyhanesi ise vapurdan iskeleye indiğinizde hemen sağ tarafta konumlanan Barba Yani Rum Meyhanesi’dir. Sadece Burgazada’nın en eski meyhanesi oluşuyla değil İstanbul sınırları içinde kalan nadir gerçek Rum meyhanelerinden biri olması sebebiyle de kesinlikle ziyaret edilmeyi hak ediyor. Rum müzikleri eşliğinde, ada mezelerinden deniz mahsullerine geniş bir menü sunan bu restoranda gerçek bir akşam yemeği keyfi yaşayacağınızdan hiç şüpheniz olmasın!

Burgazada’da yaz mevsiminde gündüzleri olduğu gibi geceleri de eğlenceli geçecektir. Koylarını, müzelerini, ibadethanelerini ziyaret ettiğiniz ve elinizde dondurmayla adanın sokaklarını ve köşklerini keşfettiğiniz yaz mevsiminde akşam olduğunda da meyhanelerde kaliteli vakit geçirirsiniz. Ancak kışın da ne zaman dilerseniz Burgazada’ya gelebilirsiniz. Yukarıda saydığımız lokantalarda ve çok daha fazlasında en iyi şekilde ağırlanırsınız ve akşamınızı en iyi şekilde geçirirsiniz. Ne zaman giderseniz gidin adada güneş batıp hava kararınca sahildeki birçok işletme üst düzey hizmet kalitesi ve Türk usulü misafirperverliğiyle sizi bekliyor olacak.

2017 yılının haziran ayından itibaren Burgazada’daki Cennet Bahçesi’nde Peyote organizasyonuyla gerçekleşecek olan açıkhava etkinlik ve konserleri akşam yemeğinden sonra eğlenmek isteyenler için ideal olacaktır. Burgazada’daki hayata canlılık veren bu yenilik özellikle adalı genç nüfusun ve genç turistlerin ilgisini çekiyor. Özellikle yaz mevsiminde şehirdeki kapalı mekânlara bağlı kalmak istemeyen ve eğlence dünyasında taze soluk arayanların gözde mekânı olacağa benzeyen Cennet Bahçesi’nde yeni neslin en güzel sesleri sahne alıyor. Üstelik mekânda yiyecek-içecek bulmak da mümkün.