Datça’da Gece Hayatı  

1

Datça’da gece hayatı denince akla Antalya, İstanbul, İzmir, Çeşme gibi gelişmiş turistik rotalardaki eğlence hayatı gelmemelidir çünkü Datça’da hayat gündüz olduğu kadar gece de sakin geçer. Nitekim Datça’ya kalabalıktan uzaklaşıp kafa dinlemek isteyen ve gürültüsüz ortamda tatil yapmayı arzu eden turistler gelir. Peki, bu, Datça’da güneş batıp da hava karardığında sıkılacağınız anlamına mı gelir? Elbette hayır.

Datça’da öncelikle hem gönlü hem karnı doyuran lezzetli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Datça’daki en ünlü 4 restoran Hüsnü’nün Yeri, Fevzi’nin Yeri, Tuna Restoran ve Emek Restoran’dır. Zaten otelden çıkıp sokaklarına karıştığınızda mezelerini yiyemeyeceğiniz, rakı-balık sofrası kuramayacağınız bir Ege kasabasını hayal etmek dahi mümkün olmaz. Balık lokantalarında tadacağınız taze ve günlük karidesler, trançalar, lagoslar, barbunlar, levrekler, çipuralar Datça’nın en önemli lezzetleridir. Mezelere gelecek olursak kabak çiçeği dolması, ahtapot ızgara, Ege otları ve favadan sofranız mahrum kalmayacaktır. Belki de Datça’nın en önemli mezesi olarak kalamarını, cevizli zeytin ezmesini, tilki otu, sübye güveci, kaya koruğu, pirinçli midye, kapari filizini tavsiye edebiliriz. Sizi uyarmak isteriz: Bu mezeleri yemekten ana yemeğe yer kalmayabilir. Datça’nın bu en önemli balık lokantalarına mutlaka 1-2 gün önceden rezervasyon yaptırmayı unutmayın. Bu restoranlardaki yoğunluğu görünce Datça’nın kalabalık bir yer olduğu sanrısına kapılabilirsiniz. Deniz ürünü tercih etmediğiniz bir akşam ise Datça’da bulunan İtalyan restoranı Mayistra’da mutlaka pizza yemenizi öneririz. Ayrıca Culinarium ve Kekik Restoranlarını da mutlaka denemelisiniz.

Yemekten sonra Datça’da bir etkinliğe katılmak isterseniz Datça Açıkhava Tiyatrosu’nda sahnelenen piyes veya konserlere gidebilirsiniz. Numarasız oturma düzeni olduğu için arka sıralarda kalmamak amacıyla etkinlik alanına olabildiğince erken gitmenizi tavsiye ederiz. Canlı müzik ve DJ performansları olan barlarda müzik eşliğinde içkinizi yudumlayabilirsiniz. Dans etmek istediğiniz takdirde gece kulüplerine gidebileceğiniz gibi farklı kültür ve dansları deneyimlemek isterseniz Datça Latin Dans Gecesi’ne katılabilirsiniz. Ekim ayında geleneksel olarak Almanya’da gerçekleşen meşhur Oktoberfest Bira Festivali aynı günlerde Datça’da da kutlanmaktadır. Ekim ayında Datça’da iseniz Sapphire Roof gece kulübünde organize edilen geceye bir akşam siz de katılmak isteyebilir, Alman Oktoberfest havasını Almanya’ya gitmeden soluyabilirsiniz. Bunların dışında yine fonda hafif müzik eşliğinde romantik ve huzurlu bir Datça akşamı geçirmek isteyenler Polka Cafe & Bar Datça, Eclipse Bar, Antik Cafe & Bar, Bambu Cafe & Bar’a gidebilirler.

Datça’nın belki de en önemli müzik dinlence adresi Dadyadost Kültür Sanat Evi’dir. 1960lı yıllardan beri Datça’nın İskele Mahallesi’nde Dadyadost müzikseverleri sanat ile buluşturuyor. Bülent Ortaçgil, Grup Gündoğarken Suavi, Bulutsuzluk Özlemi, Moğollar, Doğan Canku, Jehan Barbur gibi Türkiye’nin en güzel ve en önemli sesleri Dadyadost’da dinleyicileriyle buluşuyor. Siz de bir akşam mutlaka Dadyadost Kültür Sanat Evi’nde bu isimleri dinlemeye gitmelisiniz.