Google+

Diyarbakır Mutfağı

51811 Ağu 2016Lokasyon Detay

Diyarbakır Mutfağı

Binlerce yıllık tarihi boyunca Araplara, Ermenilere, Kürtlere, Süryanilere, Türklere, Yahudilere ve Zazalara ev sahipliği yapan Diyarbakır’ın mutfak kültürü de oldukça zengindir. Kırmızı et, pirinç, tereyağı ve bulgurun sıkça kullanıldığı yemek kültüründe çiğ köfte, lahmacun, kaburga dolması, buğday ve etle yapılan keşkek, yoğurt ve buğdayla hazırlanan lebeni, içli köfte, sac tava, kuşbaşı et ve patlıcanla yapılan meftune, ciğer kebabı, sütlü nuriye ve kadayıf tatlısı öne çıkan lezzetler arasındadır. Diyarbakır karpuzunun da ayrı bir yeri ve lezzeti olduğunu da unutmamak gerek.

Popüler restoranlar

Dağkapı Ciğercisi: Şehir merkezinde Kıbrıs Caddesi’nde bulunan Dağkapı Ciğercisi, Diyarbakır'ın lezzetiyle nam salmış ciğercilerinden.

Kadayıfçı Saim Usta: Gazi Caddesi ve Azizoğlu Caddesi’nde hizmet veren Kadayıfçı Saim Usta, tatlı severlerin mutlaka uğradığı bir yer. Fıstıklı kadayıf, cevizli burma kadayıf ve fıstıklı burma kadayıf dışında baklava çeşitleri de sunulmaktadır.

Doğan Sofra Salonu: Şehir merkezinin biraz dışında, Şanlıurfa Yolu Üzeri Yenihal Kavşağı’nda olan Doğan Sofra Salonu, yöresel lezzetler arayanların tercihi oluyor. Pilav üstü tandır ve kuzu haşlama tavsiye edilen mekandaki günlük çıkan mevsim yemeklerini sormayı unutmayın.

Meşhur Kahvaltıcı Kadri Usta: Gazi Caddesi’ndeki tarihi Hasan Paşa hanında hizmet veren mekanda adından da anlaşılacağı üzere serpme köy kahvaltısı yemek gerek.

Bahşiş

Türkiye’de bahşiş verme oranı kişinin memnuniyetine göre değişse de ortalama miktar, toplam hesabın yüzde 7-10’u arasındadır. Bazı mekanlarda bahşiş miktarı hesabın içine yedirildiğinden, ödeme yaparken buna dikkat ederek bahşiş bırakmak gerekir.

Diyarbakır ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-