Fethiye’deki Festivaller

1

Fethiye, turizm açısından en gözde bölgelerden biri olduğu için yıl içerisinde hem yaz hem de kış aylarında belirli aktiviteler ve festivallerle misafirlerine coşku dolu anlar sunuyor. Yıl boyunca coşkusunu yitirmeyen Fethiye’de detaylı etkinlik bilgilerine aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Yeşil Üzümlü Kuzu Göbeği Mantar Festivali / Nisan: Festivalin asıl amaçlarından biri kuzugöbeği mantarının tanıtılmasıdır. Bölgede aynı zamanda şarapçılık, bağcılık ve dastar dokumacılığı da geliştirildiği için festivalde bunlar da sergileniyor. 3 gün boyunca süren festivalde birbirinden farklı programlar ve paneller yer almaktadır. Doğal ve kültürel değerlerin korunduğu bu festivalde bilimsel çalışmalar da yapılıyor.

Fethiye Kültür ve Sanat Günleri Festivali / Nisan - Mayıs: Farklı ülkelerden gelen müzisyenlerin ve müzik gruplarının yer aldığı festivalde, yazarlar, sanatçılar ve fotoğrafçılar da bulunuyor. Sanatseverlerin bir araya geldiği Fethiye Kültür ve Sanat Günleri Festivali’nde tiyatrolar, resim sanatları, heykel ve el sanatları da yer alıyor. Festivalin amacı ise; farklı ülkelerden gelen müzik grupları sayesinde dil, din, ırk gözetmeksizin dünya birliğinin sağlanmasına teşvik etmektir.

Ölüdeniz Uluslararası Hava Oyunları Festivali / Ekim: Dünyaca ünlü yamaç paraşütü merkezi olan Babadağ’da yapılan festivale her yıl 45 ülkeden paraşüt pilotları katılım sağlamaktadır. Yamaç paraşütü ustalarının oluşturduğu festivalde gökyüzünde adeta akrobasi yapılıyor.

Uluslarası Göcek Regatta / Mayıs- Kasım:Yelken tutkunları için harika bir festival vadeden Uluslararası Göcek Regatta, her sene mayıs ve kasım aylarında düzenleniyor. Göcek koylarında farklı ülkelerden gelen yelkenciler birbiriyle yarış yaparak Fethiye Körfezi’ni renklendiriyorlar.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.