Muğla’nın Mutfağı


 

Muğla’da et yemeklerinin ve zeytinyağının tadına doyacağınız zengin bir mutfak kültürü vardır. Öncelikle elbette yörenin yemek kültüründe iklimin büyük bir payı vardır. Çok farklı ve taptaze otların, sebzelerin yetiştiği Ege kültüründen Muğla mutfağı da nasibini almaktadır.

Öncelikle çorbalardan başlamak gerekirse, Muğla yöresinde diğer bölgelerden ayrı olarak kendine has doyurucu ve çok çeşitli malzemelerin yer aldığı tarhana çorbası oldukça meşhurdur. Et yemeklerinden dana etiyle hazırlanan ve ince patates kızartması ve biber eşliğinde süslenen çökertme kebabı da oldukça meşhurdur. Et severlerin Muğla’ya bir kez daha uğramasında büyük rolü olan döş dolması da unutulmaz lezzetler arasında yerini almaktadır. Muğla köftesi, oğlak yahni, kabak çiçeği dolması, keşkek de mutfağın olmazsa olmazlarındandır.

Denize kıyısı olan bu yerde balık yemeklerini anmadan olmaz. Ekşili balık, kefal dolması da muhakkak tadılması gereken lezzetlerdendir. Elbette sofrayı süsleyecek olan börülce, patlıcan kızartması, kaya koruğu salatası da yemeğinize eşlik edecektir.

Ayrıca yörede yapılan birbirinden özel reçeller ve şerbetler de kahvaltı masanızı süsleyecek ve her biri damağınızda unutulmaz bir his bırakacaktır.