Nevşehir’de Festivaller

sun-ra-arkestra.jpg

Cappadox Festivali, her yıl mayıs ayında Kapadokya’da gerçekleşiyor. Müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinlikleriyle özgün bir festival havası sunuyor Cappadox.

Hacıbektaş Veliyi Anma Törenleri, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, her yılın ağustos ayının 16. ve 18. günleri arasında yapılır. Hacıbektaş ilçesinde gerçekleşen törenler içerisinde Bektaşi kültürüne yönelik bilimsel ve toplumsal etkinlikler bulunur. Yurt çapında büyük katılımcısı bulunan törenlere ilgi, yurt dışından da katılımcıları ağırlamaktadır.

Ürgüp Bağbozumu Festivali, her yıl bağbozumunun yapılmaya başlandığı zamana rastgelen günlerde 3 gün süreyle yapılır. Üzümcülük ve şarapçılığın tanıtılmaya çalışıldığı festival içerisinde bu konuya yönelik pek çok yarışma ve müzik gösterilerini barındıran etkinliklerden oluşur.

Avanos Festivali (Kapadokya El Sanatları ve Sanat Günleri), her yıl 5 gün olmak üzere yapılır. Ancak bu günler arka arkaya değil de örneğin 2017 senesi için 18 Haziran, 25 Haziran, 13 Ağustos, 28 Ağustos, 10 Eylül olarak belirlenmiştir. Asıl amacı halkın sosyal aktivite ihtiyacını karşılamak ve bu kültürü yükseltmek olan festival, sanatsal değeri olan ürünleri tanıtmada da büyük rol oynar. Ayrıca festival uluslararası bir kapsamda düzenlenir ve bu bağlamda çeşitli etkinlikler düzenlenir.

Aksalur Kiraz Bayramı, Ürgüp’ ün Aksalur kasabasında her yıl 20 Haziran tarihinde yapılır ve törenler bir gün sürer. Bu etkinlikle kasabadaki kiraz üretimini geliştirilmesi ve tanıtılması amaçlanmaktadır.