Ordu’da Alışveriş

honey-2542952_960_720.jpg

Ordu gezinizin dönüşünde şehre özgü birbirinden lezzetli yöresel ürünlerden hem kendinize hem sevdiklerinize satın alabilirsiniz. Ordu’dan ne alınır diyenler için ilk seçenek fındıktır. Dünyanın en çok fındık üreten şehirlerinden biri olan Ordu’da çakıldak ve palaz fındığı bol miktarda yetiştirilmektedir. Hem lezzetli hem de oldukça faydalı olan Ordu fındığını şehirdeki birçok dükkânda bulabilir, arkadaşlarınıza hediye olarak alabilirsiniz.

Ordu’da öne çıkan bir diğer yöresel lezzet kestane balıdır. Ülkemizdeki bal üretiminin yüzde 13’üne yakını Ordu’dan karşılanmaktadır. Birçok hastalığın ilacı olarak bilinen kestane balı tam bir şifa deposudur. Ordu’nun yeşillikleri arasında tamamen doğal yöntemlerle üretilen kestane balı sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezlerinden olacaktır. Ordu’ya gelip de çay almadan sakın dönmeyin. Ordu’nun Perşembe ilçesi ile Tirebolu civarında toplanan çaylardan elde edilen Tirebolu çayı en lezzetli çaylarındandır. Bu bölgenin Rize’den daha fazla güneş görmesi nedeniyle hafif buruk bir tada sahip olan çay tiryakilerin damaklarında nefis bir tat bırakmaktadır. Çok kısa sürede demlenebilme özelliğine sahip olan Tirebolu çayını yöresel ürünler satan dükkânlarda kolaylıkla bulabilir, her yudumda Karadeniz’i hatırlayabilirsiniz.

Eğer mantar mevsiminde yolunuz Ordu’ya düşerse sokak aralarında karşınıza çıkan seyyar satıcılardaki taptaze mantarlardan satın alabilir, yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Eğer yaylalara giderseniz dağ çileği, köy tereyağı, mısır ekmeği, incir reçeli, dut pekmezi almanızı tavsiye ederiz. Sadece Ordu’nun Akkuş ilçesinde yetiştirilen Akkuş fasulyesinin tadına doyum olmaz. Son yıllarda organik üretiminin de yapıldığı Akkuş fasulyesinden satın alarak kuru fasulye yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. Ordu’da geleneksel el sanatı ürünlerini de bulabilirsiniz. Kilim, heybe, yazma gibi ürünlerin yanı sıra sepet, baston, ahşap heykel ve biblolar Ordu’ya özgü alabileceğiniz hediyelikler arasında sayılabilir. Ordu’da alışveriş ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz adreslerden biri Novada AVM’dir. Giyim, ayakkabı, çanta, ev tekstilinin yanı sıra elektronik eşyaları bir arada bulabileceğiniz alışveriş merkezinin restoran kısmında karnınızı doyurabilir, sinema salonlarında vizyona yeni giren filmleri izleyebilirsiniz. Ordu’nun Altınordu ilçesinde her çarşamba düzenlenen semt pazarlarına uğrayarak meyve ve sebze alışverişlerinizi uygun fiyatlarda yapabilir, ev yapımı yöresel ürünleri deneme şansı bulabilirsiniz.