Tekirdağ Mutfağı

Tekirdağ deyince akla birbirinden lezzetli yemeklerin yer aldığı meşhur Trakya mutfağı gelir. Geçmişte farklı kültürlere ev sahipliği yapmış olan Tekirdağ’ın bu özelliği sayesinde zengin yemek çeşitliliği ile öne çıkar. Sebze yemeğinden et yemeğine, salatasından çorbasına ve tatlısına kadar Tekirdağ mutfağı her damağa hitap eden lezzetlere sahiptir. Ana malzemeleri hamur ve sütten oluşan çeneçarpan çorbası Tekirdağ yöresine aittir. Rumeli mutfağının olmazsa olmazlarından biri olan kelle paça çorbası Tekirdağ mutfaklarında en çok tercih edilen çorbaların başında gelir. Tekirdağ denince elbette akla gelen ilk yemek Tekirdağ köftesidir. İçine irmik konarak hazırlanan Tekirdağ köftesi yolunuz şehre düştüğünde mutlaka denemeniz gereken bir lezzettir. Genellikle yanında acı sos ile birlikte servis edilir. Yufka ve tavuk etiyle hazırlanan damat paçası şehrin yöresel yemeklerinden bir diğeridir.

Osmanlı mutfağından günümüze gelen lezzetlerden elbasan tava Tekirdağ’da deneyebileceğiniz nefis bir yemektir. İçerisine et konarak hazırlanan sini mantısı, krep benzeri görüntüsüyle bilinen cizleme, bir çeşit pide olan zennik Tekirdağ’ın meşhur yöresel yemekleri arasında sayılabilir. Yoğurtlu borani, pireşe, papaz mancası, şaraşura, gülbarak böreği denenebilecek lezzetlerdendir.

Hayrabolu tatlısı, höşmerim, akıtma, peynir tatlısı Tekirdağ’a uğradığınızda ağzınızı tatlandıracak lezzetlerden sadece birkaçıdır. Tekirdağ’ın İnecik köyünde teke ve oğlak eti ile üretilen burma sucuk ise oldukça ilgi görmektedir. Deniz kıyısında olmanın verdiği avantaj ile şehirde birbirinden lezzetli deniz ürünlerinin de tadına bakabilirsiniz.